• Anasayfa
  • Uzay
  • Andromeda Milyarlarca Yıldır Diğer Galaksileri Yutuyormuş

Andromeda Galaksisinin Oluştuğu Zamandan Beri Diğer Galaksileri Yuttuğu Ortaya Çıktı

31
5
2
1
0
Galaksimizin en yakınındaki galaksi olan Andromeda’nın, ilk ortaya çıktığı ‘bebeklik’ döneminden bu yana diğer galaksileri yuttuğu ortaya çıktı. Andromeda, Samanyolu’ndan 2,5 milyon ışık yılı uzakta bulunuyor.

Bütün büyük galaksiler gibi Samanyolu Galaksisi de diğer küçük galaksileri yutan bir yapıya sahip. Yine de bundan birkaç milyar yıl sonra, kozmik adresimizin galaksi kısmını Andromeda olarak değiştirmemize engel olabilecek kadar büyük değil. 

Andromeda, bizim galaksimize en yakın olan büyük galaksi olarak biliniyor. İki sistem arasında bugünün şartlarında yaklaşık 2,5 milyon ışık yılı mesafe bulunuyor. İki galaksinin bundan 4,5 milyar yıl sonra çarpışması bekleniyor. 

samanyolu

Çarpışma sonrası galaksilerin alacağı şekil konusunda üzerinde uzlaşılmış bir tahmin bulunmuyor. Yine de Andromeda’nın boyutları göz önüne alındığında bizim sistemimizin pek de bir şansı olmadığı gözüküyor. Astronomlar, bu konudaki çalışmalarını Nature dergisinde yayınladı. 

Makaleye göre araştırmacılar, beş farklı teleskop kullanarak Andromeda’nın yörüngesinin kenarında kalan yıldızların harelerini inceledi. Yapılan tahminlere göre Andromeda, en az iki galaksiyi sonradan yutmuş durumda. Bu sistemlerden biri de 10 milyar yıllık. 

Galaksiler çarpışırsa Andromeda mı, Samanyolu mu hayatta kalır?

andromeda

Araştırmacılara göre Andromeda, Samanyolu’na kıyasla çok daha büyük ve karmaşık bir yıldız haresine sahip. Bu da çok daha fazla galaksiyi yuttuğu anlamına geliyor. Bunlar muhtemelen aynı zamanda daha da büyük galaksiler. Araştırmacılar, bu bilgileri elde etmek ve galaksimizin kaderini gözlemlemek için daha önceki Andromeda araştırmalarında gözlemlenmiş 92 kümelenmeyi inceledi. Bu kümelerin her biri, galaksinin merkezinden 81 bin ışık yılı uzakta yer alıyor. Andromeda’nın genişliği 110 bin ışık yılına yakın. Samanyolu’nun genişliğinin ise 100 ila 200 bin ışık yılı arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu kümelerin bir kısmı galaksi ile aynı yönde dönerken, bir kısmı da diğer kümelere doksan derece açı yaparak yolculuk ediyor. Bu farklılığın iki farklı büyük galaksi birleşmesine işaret ettiği düşünülüyor. 

Bir galaksi dövüşünü kimin kazanacağı bilinmiyor. Astronomların bu konuda tahmin yürütmek için ise milyarlarca yıllık bir zamanı bulunuyor. 

Kaynak : https://www.livescience.com/andromeda-galaxy-cannibal.html
31
5
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
31
5
2
1
0