Apollo 11 Astronotlarının Tereyağından Heykeli Yapıldı

18
2
1
1
1
Amerikan Süt Birliği tarafından Ohio’da gerçekleştirilen süt ve süt ürünleri tanıtım etkinliğinde, Apollo 11’in 50. yılını kutlamak için Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins’in tereyağından yapılmış heykelleri sergilendi.

Apollo 11 görevi ile beraber tarihe isimlerini kazıyan astronotlar Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins, Ohio Eyalet Fuarı'nda yapılan tereyağı heykellerinde oldukça fantastik görünüyorlar. Amerikan Süt Birliği tarafından düzenlenen etkinlikte, gerçek boyutlarına uygun şekilde yapılan tereyağı heykelleri, bir nevi Apollo 11’in 50. yıl dönümü kutluyor.

Ohio'da doğan Armstrong, Ay'a seyahatten sonra uzay simgesi olarak kabul edilmeye başlandı. Ayrıca Armstrong, NASA'dan 1971'de ayrıldıktan sonra Ohio'da bir süt çiftliği satın aldı. Amerikan Süt Birliği'nin iletişim başkan yardımcısı Jenny Hubble, "Ohio'nun Apollo 11 ile özel bir bağlantısı var. Bizden biri, Ay'ın yüzeyinde ilk adımları attı" dedi.

apollo 11 tereyağı

Süt çiftçileri tarafından bağışlanan tam 998 kilogram tereyağı, alındı ve bu heykelleri yapmak için kullanıldı. Heykellerin yapımında kullanılan çelik çerçeveler ile birlikte bu tereyağı heykelleri, daha sağlam bir şekilde ayakta kalabiliyor. Amerikan Süt Birliği'nin paylaştığı videoda görüldüğü üzere heykeltıraşlar, bir soğutucunun içindeki tereyağlarını kullanarak bu heykelleri yaptılar.

7 santigrat derece soğuklukta toplam 400 saatlik bir çalışmanın ardından ortaya çıkan bu eserleri görmek isteyen ziyaretçiler, dondurma da dâhil olmak üzere milkshake, peynirli sandviç ve elbette süt gibi birçok süt ürününe de sahip olacak. Apollo 11 mürettebatının tereyağı heykellerini görmek için uzay hayranlarının 4 Ağustos'a kadar zamanları var.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/nasa-apollo-11-astronauts-honored-in-butter-sculptures/
18
2
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
18
2
1
1
1