Apple, Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Vision Pro Yüzünden Değer Kaybetti

9
2
1
0
0
WWDC 2023'te tanıtılan Vision Pro gözlükleri, Apple yatırımcılarını pek de mutlu etmedi. Şirketin hisse değeri, tanıtım anında düşüşe geçti.

Apple, 5 Haziran günü başlayan WWDC 2023 etkinliğinde iPhone’dan sonraki en büyük teknolojik atılımını duyurdu. 5000’den fazla farklı patente sahip olan, günümüzün en gelişmiş ekranlarına yer veren piyasadaki en gelişmiş karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro duyuruldu.

Fakat Vision Pro duyurulmadan önce gelen haberler, yatırımcıların bu gözlükten pek de umudu olmadığını göstermişti. Tanıtım anında Apple’ın gözlükleri 3499 dolara satacağını ve satışlara önümüzdeki yıl başlayacağını açıklamasıyla yatırımcıların duyguları pek de değişmedi…

Apple’ın hisse değeri, yenilikçi ürünün riski nedeniyle düştü:

apple hisse

Apple’ın yeni Vision Pro ve diğer ürünlerini tanıttığı etkinliğin ardından borsalarda hareketlilik yaşandı. Etkinlik öncesinde 184 dolar seviyelerinde dolaşan hisse değeri, özellikle Vision Pro duyurusunun ardından anlık düşüş yaşadı.

Apple’ın hisse değeri 178,3 dolara kadar gerilemişken borsa kapanışı, 179,50 dolar seviyelerinde gerçekleşti. Kapanış sonrası piyasalarda ise şirket hisseleri 179 dolara kadar geriledi. 4 Haziran kapanışı ise 180,95 dolar seviyesindeydi.

Yatırımcılar, teknoloji tutkunlarını heyecana boğan Vision Pro'ya neden burun kıvırıyor?

Tahmin edebileceğiniz üzere yatırımcılar teknolojinin ne kadar heyecan verici olacağına değil ne kadar satılabilir olacağına odaklanıyorlar. Apple Vision Pro, 3500 dolar gibi ABD ve Avrupa'da dahi yüksek sayılabilecek bir fiyata sahip. Dolayısı ile inanılmaz yüksek satış rakamlarına ulaşması beklenmiyor.

Lansman öncesi tahminler, bu fiyat seviyesinde bir ürünün yıllık 100.000 adet satışı geçemeyeceği yönündeydi. Bu da Apple'ın Vision Pro'dan 350 milyon dolar civarında bir para kazanacağı anlamına geliyor. Apple'ın geliştirilmesine yıllar harcadığı ve iPhone'dan sonraki en büyük teknolojik atılımı olarak görülen bir ürünün şirketin toplam yıllık cirosunun yüzde 1'i kadar bile kazandırmayacak olması, yatırımcıların memnuniyetsizliğinin en net açıklaması.

Apple’ın etkinliğinden kârlı çıkan bir şirket de var:

unity hisse

Apple yatırımcıları Vision Pro fikrini sevmese de bu fikir, özellikle oyun dünyasında yankı buldu. Apple, oyun motoru Unity’nin Vision Pro ekosisteminde native olarak destekleneceğini açıkladı. Bu açıklamayla Unity hisseleri 31 dolarlardan 38,84 dolara kadar sıçradı.

Unity hisselerinin kapanışı ise 36,63 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki gün bu sayı 31 dolar idi. Şirketin hissesi de bu yükselişle 13,75 milyar dolara ulaştı.

Dün akşam neler oldu? İşte tarihe geçecek WWDC 2023'teki en önemli gelişmeleri derlediğimiz içeriklerimiz:

Apple'ın ilk iPhone lansmanından bu yana belki de en büyük yeniliği: Vision Pro tanıtıldı:

Tüm Apple ürünleri, sadece 2 hafta aradan sonra bir kez daha zamlandı:

iOS 17 resmen tanıtıldı:

iOS 17 ile birlikte yeni iPadOS, macOS, tvOS ve watchOS sürümleri de geldi:

Yeni 15 inç MacBook Air ve yeni Mac Pro da karşımıza çıktı. Yeni Mac Pro, Apple'ın bugüne kadarki en güçlü işlemcisi M2 Ultra ile geldi:

Apple Mac'lerin belki de en büyük eksikliğini, oyunları Mac'e getirecek projesini açıkladı:

Bu arada, bugüne kadar satılan en pahalı Apple ürünü olan 2019 Mac Pro, Türkiye'de satıştan kaldırıldı:

9
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
1
0
0