• Anasayfa
  • Uzay
  • Ay'ın En İhtişamlı Görüleceği Merakla Beklenen "Süper Ay" Bu Gece Geliyor!

Ay'ın En İhtişamlı Görüleceği Merakla Beklenen "Süper Ay" Bu Gece Geliyor!

2
0
0
0
0
Ay'ın En İhtişamlı Görüleceği Merakla Beklenen "Süper Ay" Bu Gece Geliyor!
Ayın normalde olduğundan çok daha büyük ve parlak görüldüğü son 70 yılın en büyük dolunayı "Süper Ay" olayı bu gece gerçekleşecek.

Her yıl olduğu gibi Ay, Dünya'nın etrafında bir yıl boyunca oval şeklinde dönüyor ve bu esnada izlediği yol nedeniyle her gün izlediği yol nedeniyle Dünya'ya en yakın olduğu bir gün bulunuyor. Bu yıl ise Ay'ın Dünya'ya en yakın olduğu gün Ay'ın dolunay olduğu zamana denk gelecek ve Ay, Dünya'ya normalden daha yakın bir noktada konumlanacak.

Bu olayla birlikte Ay'ın her zaman olduğundan çok daha parlak ve büyük görüneceği Süper Ay olayından sizlere daha önce bahsetmiştik. Özellikle uzay meraklılarının uzun süredir beklediği harika fotoğraflara konu olacak en büyük ve parlak dolunayın görüleceği Süper Ay, bu gece gerçekleşecek.

En son 70 yıl önce böyle bir görüntü yaşanırken bu gece Ay, Dünya'dan bakıldığında her zamankinden %30 daha parlak ve %12 daha büyük görünecek. Bu gece olayı kaçıranların ise olayı izleyebileceği bir sonraki tarih 25 Kasım 2034 olacak.

Türkiye'de saat kaç sularında görülecek?

Elbette bu olayın ülkemizde hangi saat aralığında gözlemleneceği merak konusu. Her ülkede farklı saat aralıklarında gözlemlenecek bu olayın hareketleri Türkiye saati ile 02:30'da başlayacak ve saat 4 - 4:30'a kadar sürecek.

Özellikle gökyüzünün rahat gözlenebildiği bölgelerde etkileyici manzaralar yaratacak olayı merak ediyorsanız ve Instagram için harika pozlar yakalamak istiyorsanız bu gece gözlenecek Süper Ay olayını unutmayın.

Kaynak : http://www.bbc.com/turkce/37968060
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0