Bakanlık, 'Verimli Su Tüketimi' İçin Rehber Yayınladı

27
9
1
1
0
Küresel iklim değişikliğinin etkisiyle su kıtlığının kapıda olduğunu hatırlatan Tarım ve Orman Bakanlığı, verimli su tüketimi için bir rehber yayınladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, su ve enerji verimliliği sağlamak adına 'suyun verimli kullanılmasını' teşvik eden bir rehber yayınladı. Bakanlık, konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada suyun verimli kullanımı için hazırlanan rehber ile yeni teknolojiler kullanılarak yaşam standardını, üretim kalitesini ve miktarını düşürmeden, daha az su kullanarak aynı miktardaki işin yapılması ve böylelikle enerji verimliliğinin sağlanmasının hedeflendiği belirtildi.

Söz konusu rehberde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de görüşlerine yer verildi. Bakan Pakdemirli, iklim değişikliği ve sıcaklık artışının kuraklığı beraberinde getirdiğini hatırlatırken "Su tüketimini azaltmak ve su kaynaklarımızı sürdürülebilir bir şekilde artırabilmek için rehber doküman hazırladık. Bununla birlikte canlı yaşamı için vazgeçilmez olan suyun kıymetini vatandaşa daha iyi bir şekilde anlatmayı hedefliyoruz. Suyumuzu verimli kullanmalıyız. Bunun için hazırladığımız rehberi tüm vatandaşlarımızın dikkatine sunmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

su tüketimi

Kişi başına günlük su tüketimini azaltmayı hedeflediklerini dile getiren Pakdemirli, "TÜİK verilerine göre, 2018 yılında, belediyeler tarafından içme ve kullanma suyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarı, 224 litre olarak hesaplandı. Bu oranı aşağı çektiğimiz takdirde, kaynak verimliliğini artırarak, gelecekte su stresini azaltabileceğiz" ifadelerini kullandı.

Evlerde harcanan suyun büyük bir miktarının mutfakta tüketildiğini, tasarruflu musluk başlıklarıyla suyu verimli kullanmanın mümkün olduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli, açıklamalarını şu şekilde sonlandırdı:

"Bulaşık makinesinin tam dolmadan çalıştırılmaması, bulaşıkların elde yıkanmaması, bize su tasarrufu konusunda önemli bir noktaya işaret ediyor. Sebze ve meyvelerin su dolu bir kap içinde yıkamaya özen gösterilmesi, musluğu açıp uzun süre boşa akıtmanın önüne geçilmesi de önem taşıyor. Yine banyoda tasarruflu muslukların kullanılması, dişlerinizi fırçalarken ya da ellerinizi yıkarken musluğun uzun süre açık bırakılmaması su tüketimini azaltan önlemlerin başında geliyor."

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın verimli su tüketimi rehberi şu şekilde:

suyun verimli tüketimi

Kaynak : https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/5034/Tarim-Ve-Orman-Bakanligi-Tarafindan-Suyun-Verimli-Kullanimi-Icin-Rehber-Hazirlandi
27
9
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
27
9
1
1
0