Videolardaki Hareket Eden Nesneleri Sihirli Bir Dokunuşla Ortadan Kaldıran Yapay Zeka (Video)

29
5
2
2
2
Videolardaki Hareket Eden Nesneleri Sihirli Bir Dokunuşla Ortadan Kaldıran Yapay Zeka (Video)
Bir geliştirici, videolarda belirlediğiniz nesneleri anında silebilen bir program geliştirdi. İstenmeyen nesneleri takip ederek içeriğe uygun doldurma işlemini uygulayan program, video düzenleme konusunda büyük bir yeniliğin ilk adımı gibi görünüyor.

Yapay zekanın her geçen gün biraz daha gelişmesiyle birlikte yapay zeka destekli uygulamaların ve programların ilginç işler başardığını görüyoruz. Zifiri karanlık fotoğrafları aydınlatabilen, iki boyutlu görselleri üç boyutlu görsellere çeviren ve selfie'leri avatarlara çeviren yapay zeka, şimdi de videolarda bulunan istenmeyen nesneleri ortadan kaldırıyor.

Videoda istemediğiniz bir görüntüyü kaldırmak için yapmanız gereken tek şey, nesneyi bir kutu içerisine almak. Bu noktadan sonrasını kendi kendine halleden program, hareket eden nesneleri içeriğe uygun şekilde doldurarak sanki nesne hiç orada olmamış gibi bir görüntü oluşturuyor.

Tabii ki programın tamamen kusursuz çalışmadığını belirtmekte de fayda var. Bazı görüntülerde açıyı bozma ya da belirli izler bırakma durumu olan programın tam olarak tamamlanmamış olduğunu söyleyebiliriz.

Uygulamanın geliştiricisi, Programın kodlarını GitHub'da paylaştığını belirtti. Geliştirici, programı hazırlarken SiamMask ve Deep Video Inpainting isimli iki adet eğitim modelini kullandığını belirtti. SiamMask isimli model, videolardaki nesneleri takip etmek için kullanılırken ikinci modelse görüntülerdeki nesneleri maskelemek için kullanılıyor.

Kaynak : https://thenextweb.com/apps/2019/07/17/ai-removes-moving-objects-video/
29
5
2
2
2
Emoji İle Tepki Ver
29
5
2
2
2