Ay'a Ayak Basan İkinci Astronotun Uzayda Giydiği Ceket, NFT'ler İle Birlikte Satışa Çıkacak: Milyonlarca Dolara Satılabilir

2
0
0
0
0
Ay'a ayak basan ikinci insan Buzz Aldrin'in Apollo 11 görevinde giydiği ceketin de içinde bulunduğu bir koleksyion açık artırmaya çıkarılacak. Açıklamalara göre koleksiyonda NFT'ler de bulunacak.

Gelecekte oldukça yayınlaşması beklenen blok zinciri teknolojileri gittikçe daha da popüler hâle geliyor. İnternet ortamlarındaki varlıkların blok zincirine işlenmesiyle ortaya çıkan NFT’ler de aynı şekilde yaygınlaşıyor. Birçok şirket ve ünlü isimden NFT’ler konusunda hamleler geldiğini sık sık duyuyoruz.

Şimdi de insanlık tarihi için büyük bir önem taşıyan Apollo 11 için bir NFT adımı geleceği ortaya çıktı. Buna göre Ay’a çıkan ikinci insan Buzz Aldrin’in görev sırasında giydiği ceket ve birçok farklı ürün, yakın zamanda açık artırmaya çıkarılacak. Burada sunulan koleksiyon, NFT’ler de içererek bir ilke de imza atacak.

Koleksiyondaki nesnelerin milyonlarca dolara alıcı bulması bekleniyor

Hepimizin bildiği üzere Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay’a giderek bunu yapan ilk insanlar olmayı başarmıştı. Şimdi de 92 yaşındaki Aldrin’in uzay hatıralarını içeren bir koleksiyonu açık artırmaya çıkaracağı duyuruldu. 

Açıklamalara göre The Buzz Aldrin: Amerikan İkonu ismi verilen koleksiyon, ünlü astronutun Apollo 11 görevinde giydiği ceket de dahil olmak üzere uzaya giden birçok ürünü içerecek. Görevde kullanılan ceketin 2 milyon dolarlık bir ücrete kadar alıcı bulabileceği ifade ediliyor. 

Ay görevinde astronotların neredeyse hayatını sonlandıran bozuk devre kesici ve onların hayatını kurtaran keçeli kalemin de koleksiyonda yer alacağı belirtiliyor. Bu ürünlerin de 1 ila 2 milyon dolara kadar alıcı bulabilme ihtimali mevcut. Her iki ürünün NFT’ler ile birlikte geleceğini de ekleyelim. Açıklamalara göre bu NFT'ler, 3D tarama teknolojisi kullanılmasıyla fiziksel bir nesneye bağlanan bir dijital tanımlayıcı ile oluşturuldu. 

Koleksiyon ile ilgili konuşan Aldrin, “Birçokları için tarihi bir anın sembolü olan bu ögeleri dünyayla paylaşmanın zamanı geldi. Umarım bu koleksiyon Buzz Aldrin olmanın nasıl bir şey olduğu hakkında insanlara bir fikir verir” ifadelerini kullandı. Açık artırma, 26 Temmuz’da New York’ta bulunan müzayede şirketi Sotheby’s aracılığıyla yapılacak. 

 

Kaynak : https://www.forbes.com/sites/jamiecartereurope/2022/07/20/buzz-aldrins-historic-apollo-11-moon-jacket-with-an-nft-could-fetch-2-million-at-geek-week/?sh=796a04e22fc0
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0