Canon, Kaybolan Lens Kapaklarına Çare Buldu

34
3
2
0
0
En büyük kamera üreticilerinden Canon, yeni aldığı patent ile fotoğrafçıların korkusuna çare buldu. Şirket, kameraya sabit bir lens kapağı patentledi. Üstelik bu buluş sadece lens kapağı işlevi de görmüyor.

Tüm merakınız ve coşkunuzla fotoğraf çekmek için dışarı çıktınız. Her şey gözünüze çok güzel geliyor ve sürekli fotoğraf çekiyorsunuz. Fakat bu güzel hislerinizi karartabilecek basit bir sorun var: lens kapağınızın boyutlar arası yolculuk yaparak kaybolması.

Lens kapağı kaybolduğunda, objektifin çizilme ve kirlenme olasılığı artar. Dolayısıyla fotoğraf makinesini daha dikkatli kullanmak için sürekli bir endişe ve baskı hissiyle karşı karşıya olursunuz. Bu durumda yedek lens kapakları kullanışlı olabilir. Ancak gerçek şu ki fotoğrafçıların çoğu yanlarında yedek lens kapağı bulundurmuyor. Canon, fotoğrafçıların karşılaştığı bu soruna nihayet bir ışık tuttu.

Canon Fotoğraf Makinesi

Kamera devi Canon, harici bir lens kapağına ihtiyaç duymamanız için yeni bir tasarımın patentini aldı. Bu yeni lens kapağı tasarımı iki amaca hizmet edebiliyor. Kullanılmadığı zaman lens kapağı işlevi görüyor ve kamera kullanımda iken bir parasoley işlevi görüyor. Yani ikinci durumda gün ışığının lensin içinde yansımasını engelleyen bir işleve sahip. Patentin açıklaması ise şu şekilde verilmiş:

Buluş, çekim sırasında bir parasoley olarak, çekim dışında bir lens kapağı olarak çalışıyor. Böylece lens kapağı takma/çıkarma ve parasoley takma/çıkarma ihtiyacı ortadan kalkıyor.

Yeni lens kapağı tasarımının hangi kameralarda uygulanacağı konusunda ise herhangi bir bilgi bulunmamakta. Ancak bu tasarımın Canon tarafından üretilen “bas-çek” kameralarda görülmesi tahmin ediliyor.

Kaynak : https://beebom.com/canon-has-patented-a-lens-cap-you-just-cant-lose/
34
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
34
3
2
0
0