Domates, Patates Gibi Bazı Sebzelerin Şehirde, Kırsal Bölgelere Göre Daha 'Verimli' Yetiştiği Keşfedildi

7
1
1
0
0
Bilim insanları, yayımladıkları yeni araştırmayla birlikte bazı sebzelerin şehir ortamında kırsal bölgelere göre daha verimli yetiştiğini ortaya koydu. Bu sebzeler arasında domates ve patates de yer aldı.

Dünyamız her geçen gün daha fazla binaya ev sahipliği yapmaya devam ederken, bu durum dünya genelindeki tarım arazilerinin de azalmasına yol açıyor. Küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle halihazırda küçülmekte olan tarım arazilerinin verimi de düşerken, bugün oldukça ilginç bir araştırma paylaşıldı.

Earth’s Future dergisinde yayımlanan yeni araştırmaya göre salatalık, patates ve marul gibi mahsuller, şehir ortamında yetiştirildiklerinde tarlalara göre çok daha fazla ürün veriyor. Üstelik aradaki bu fark az buz da değil. Şehir ortamında ve tarlada yetiştirilen ürünlerin verimliliği, 4 kat kadar fark gösterebiliyor.

Peki şehir ortamında en çok nerede verim alınıyor?

domates

53 ülkeyi ve 2000’den fazla veri noktasını kapsayan 200’ün üzerindeki araştırmayı inceleyen bilim insanları, şehirde mahsul yetiştirmenin en uygun olduğu nokta hakkındaysa bir cevap sunamadı. Fakat bazı mahsullerin özellikle belirli şartlara uygun alanlarda çok daha iyi verimlilik sunduğunu paylaştı.

Buna bir örnek, domates gibi sulu sebzeler ve yapraklı sebzeler hakkındaydı. Bilim insanları, sulu sebzeler ve yapraklı sebzeler gibi mahsullerin toprak yerine suyun kullanıldığı hidroponik ortamlarda daha yüksek verimlilik sunduğunu ortaya koydu. Marul, lahana ve brokoli gibi yiyeceklerin ise dikey olarak yetiştirilmeye daha uygun olduğu belirtildi.

Özellikle bazı sebzelerde şehir ortamında yetiştirilmenin daha yüksek verimlilik sunduğu ortaya çıkmış olsa da bir soru işareti daha henüz yanıt bulamadı. Bilim insanları, kentsel çiftçiliğin kırsal çiftçiliğe göre ne kadar ekonomik olduğu konusunda yanıt sunmadı.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/surprise-discovery-shows-some-crops-grow-better-in-cities-than-on-farms
7
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
1
0
0