• Anasayfa
 • Yaşam
 • Dünyanın En Güçlü Pasaportları Sıralaması Güncellendi

Dünyanın En Güçlü Pasaportları Sıralaması Güncellendi

307
78
41
19
19
Nomad Capitalist isimli bir şirket, dünyanın en güçlü pasaportlarını araştırdı. Belirli kriterler koyarak ülkelerin bu kriterlerdeki pozisyonlarını inceleyen şirket, dünyanın en güçlü pasaportunun İsveç'e ait olduğunu açıkladı. 199 ülkenin yer aldığı sıralamada Türkiye, ne yazık ki 95. sırada yer alıyor.

Dünya, özellikle de son dönemlerde olağanüstü bir değişim içinde. Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan ve pandemi haline gelen koronavirüs salgını, bugüne kadar kabul etiğimiz tüm dengeleri alt üst etti. Elbette bu durum, ülkelerin uluslararası camiadaki güçlerini de önemli ölçüde etkiledi. Görünüşe göreyse İsveç, geride bıraktığımız bir yıllık süreçte gücüne güç katmayı başaran ilk ülke oldu.

Nomad Capitalist isimli bir şirket, ülkelerin gücünü sergileyen pasaport güçlerini araştırdı. Yapılan araştırma, şu an dünyanın en güçlü pasaportunun İsveç'e ait olduğunu ortaya koyuyor. Geçtiğimiz 1 yıllık süreçte önemli işler yapmayı başaran İsveç, geçtiğimiz yılın birincisi olan Lüksemburg'u geçerek araştırmanın yapıldığı 199 ülkenin en güçlü pasaportuna sahip oldu. Başka bir deyişle İsveç vatandaşları, sahip oldukları pasaport ile en fazla sayıda ülkeye giriş çıkış yapabiliyorlar.

İsveç

Nomad Capitalist'in geçtiğimiz yıl yaptığı araştırma, 186 ülkeye vizesiz giriş imkanı veren İsveç pasaportunu dünyanın en güçlü ikincisi olarak lanse ediyordu. Bu yıl yapılan araştırmaysa İsveç'i 199 ülke arasında ilk sıraya yerleştiriyor. Nomand Capitalist tarafından yapılan açıklamalara göre bu durum, bir İskandinavya ülkesinin imrenilmesi gereken bir özelliği olma durumunda.

Yapılan araştırmaya göre İsveç'i takip eden ülkeler ise Lüksemburg ve İrlanda. Ekip, yaptığı araştırmalar sonucunda bu ülkelere verdiği pasaport puanını da İsveç ile aynı tutuyor ancak yine de İsveç'i zirveye yerleştiriyor. Bu üç ülkenin hemen ardından ise İsviçre ve Belçika geliyor. Finlandiya ve Portekiz de bu ülkelerden sonra zirveye ortak olmaya çalışan diğer ülkeler olarak karşımıza çıkıyor.

Pasaport

Nomad Capitalist'in sıralamasına göre dünyanın en güçlü 10 pasaportu şu şekilde

 1. İsveç
 2. Lüksemburg
 3. İrlanda
 4. İsviçre
 5. Belçika
 6. Finlandiya
 7. Portekiz
 8. Singapur
 9. Çekya
 10. Malta

Nomad Capitalist'in yaptığı araştırma, ülkelerin belirli durumlarına göre puanlanıyor. Bir ülkenin pasaportuyla vizesiz seyahat yapılan ülke sayısı, bu puanlamanın yüzde 50'sini oluşturuyor. Ülke vatandaşlarının vergilendirilmesi yüzde 20, ülkeyle ilgili genel algı yüzde 10, çifte vatandaşlık yüzde 10 ve ülkedeki kişisel özgürlüklerin puanlamaya katkısı ise yüzde 10 olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bunlar toplandığında İsveç, 114 puan alıyor.

Pasaport

Araştırmaya göre Türkiye'nin puanı 70.5

Nomad Capitalist, Türkiye'nin pasaport gücünü de ortaya koyuyor. Buna göre Türkiye, listenin 95. sırasında yer alıyor. Vizesiz seyahat konusunda Türkiye'ye 111 puan veren şirket; vergilendirme konusunda 30, algı konusunda 20, çift vatandaşlık konusunda 50 ve özgürlükler konusunda da 20 puan veriyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde ise ülkemizin nihai puanı 70.5 olarak karşımıza çıkıyor.

Karşılaştırma yapmak için İsveç'in aldığı puanlara bakmak gerekirse; ülkenin vizesiz seyahat puanı 186, vatandaş vergilendirme puanı 30, algı puanı 50, çifte vatandaşlık ve özgürlük puanları da tıpkı algı gibi 50 olarak karşımıza çıkıyor.

307
78
41
19
19
Emoji İle Tepki Ver
307
78
41
19
19