Dünyanın En Hızlı İnternetine Sahip Ülkeler Sıralaması Değişti: İşte Zirvedeki Ülke

242
25
17
9
5
Cable isimli bir araştırma şirketinin her yıl düzenli olarak yayımladığı "Dünyanın En Hızlı İnternet Kullanan Ülkeleri" listesi, 2019 yılı için yayımlandı. 207 ülkenin yer aldığı listeye göre dünyanın en hızlı internetini Tayvan, dünyanın en yavaş internetiniyse Yemen kullanıyor.

İnternet kullanımı, mobil özellikle mobil cihazların yaygınlaşması ve alt yapı çalışmalarının genişlemesiyle birlikte her geçen gün artmaya devam ediyor. Ancak internet, tüm kullanıcıları aynı ağda buluştursa da aynı kalitede bir deneyim yaşatmıyor. Kullanıcıların pek çoğu, internet bağlantısının kalitesinden ziyade internet hızını göz önünde bulunduruyorlar ve çoğu zaman belirleyici kriter, indirme hızı oluyor. 

"Cable" isimli bir araştırma şirketi, ülkelerin internet hızlarını tek tek karşılaştırarak en hızlı internete sahip ülkenin hangisi olduğunu belirliyor. Geçtiğimiz günlerde "2019 Yılı Dünya Genişbant İnternet Hızı" listesini yayımlayan Cable, ülkelerin internet hızlarını açıkça ortaya koyuyor. 207 ülkenin internet hızlarını araştıran Cable'ın bu listesi, çarpıcı sonuçlar içeriyor.

internet hızı

Cable'ın hazırladığı listeye göre dünyanın en hızlı internetini kullanan ülke Tayvan. Tayvan genelinde kullanılan genişbant internetin ortalama hızı, 85.02 Mbps. Tayvan'ın internet hızı geçtiğimiz yıl 28.09 Mbps'ydi ve listenin 14. sırasında yer alıyordu. Ancak sadece bir yıllık süreçte Tayvan'ın inanılmaz bir sıçrayış yaptığını söylemek mümkün.

Cable'ın 9 Mayıs 2018 ile 8 Mayıs 2019 tarihlerini kapsayan listesinin ikinci sırasındaysa Singapur bulunuyor. Geçtiğimiz iki yıl boyunca dünyanın en hızlı internetini sunan Singapur'un, Tayvan'ın çalışmalarına yetişemediği görülüyor. Singapur'un ortalama internet hızıysa 70.68 Mbps. 

Dünyanın en hızlı internetini kullanan Avrupa ülkesiyse İsveç. İsveç'te bulunan ortalama internet hızı 55.18 Mbps. İsveç'in dünya sıralamasındaki yeriyse dört olarak belirlenmiş durumda.

Türkiye'nin internet hızı beklenen noktada değil

Cable'ın 207 ülkeyi kapsayan çalışmasında Türkiye de kendisine yer buluyor. Ancak ne yazık ki Türkiye için işler o kadar da iyi görünmüyor. Bunun nedeniyse Türkiye'deki genişbant internet hızının ortalama 5.27 Mbps olması. 2017 yılında listenin 83. sırasında yer alan ülkemiz, son iki yıldır ne yazık ki listenin aşağılarına doğru gidiyor. Geçtiğimiz yıl 91. sıraya gerileyen Türkiye, 2019 yılındaysa listenin 102. sırasında kendisine yer bulabiliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olduğunun altını çizerek Türkiye gibi güçlü bir ülke için bu sıralamanın yakışmadığını açıkladı. Arıak'a göre Türkiye'nin özellikle de fiber altyapı konusunda ciddi adımlar atması ve yatırımlar yapması gerekiyor. Düşük internet hızının başta ülke ekonomisi olmak üzere pek çok alanda dezavantajlarının olduğunu söyleyen Arıak, bu konunun hem kamu hem de özel sektörde ele alınması gerektiğini söyledi. 

Eğer listenin tamamına ulaşmak ve detaylı bilgi edinmek isterseniz, burada bulunan bağlantıyı kullanabilrsiniz.

Kaynak : http://www.itnetwork.com.tr/dunya-genisbant-internet-hizi-siralamasinda-turkiye-102-siraya-geriledi/
242
25
17
9
5
Emoji İle Tepki Ver
242
25
17
9
5