Facebook, Haberler İçin Medya Şirketlerine Para Ödeyecek

8
2
1
0
0
Facebook, platformda daha kaliteli haberler toplayabilmek için medya şirketlerine yatırım yapacak. Medya şirketlerinin ürettiği içerikler sayesinde milyarlarca dolar reklam geliri kazanan Facebook, itibarını arttırabilmek için Bloomberg ve Washington Post gibi markalara para ödeyecek.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, kişisel verilerin çalınması ve yalan haberlerin platformda dolaşmasının ardından itibarını büyük ölçüde kaybetmişti. Reklam veren firmaların da gözünden düşen Facebook, itibarını yeniden kazanabilmek için yatırım yapmayı düşünüyor.

Facebook

Facebook, haber kalitesini arttırabilmek için medya devleriyle masaya oturdu. Wall Street Journal’da çıkan bir habere göre Facebook, ABC News, Washington Post ve Bloomberg ile görüşüyor. Bu medya devlerinin haberlerinin Facebook’un yeni Haberler sekmesi altında yer alması düşünülüyor. Facebook, bu kurumların her birine, yalnızca başlık ve haberlerin bir bölümü için tamı tamına 3 milyon dolar ödeyecek.

Facebook’un “Haberler” sekmesinin önümüzdeki sonbaharda çıkması planlanıyor. Bu proje, en az üç yıl boyunca devam edecek. Yayıncılar isterse haberlerinin tamamını, isterse haberlerinin bir kısmını siteye yükleyip üyeleri kendi sitesine yönlendirecek. Bu durumda Facebook, aslında internet siteleri için bir bakıma bir haber kaynağı da olabilecek.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/facebook-haber-icin-medya-sirketlerine-para-odeyecek-5277770/
8
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
1
0
0