Ferrari, Elektrikli Otomobil Çağına Kafa Tutuyor: "Yasaklanana Kadar V12 Motor Üreteceğiz!"

21
2
1
0
0
Yeni 10,000 devre sahip V-12 motorunu tanıtan Ferrari, bir gün V-12 motorlar yasaklanana kadar üretime devam edeceklerini açıkladı.

Son dönemde elektrikli otomobil pazarı son derece gelişmiş olsa da bazı firmalar içten yanmalı motorlardan vazgeçemiyor. Bu firmalardan biri olan Ferrari, V-12 motorları korumayı amaçlıyor. Hatta öyle ki firma, yeni otomobilinin ismini de bu motordan yola çıkarak 12Clindri koydu. 

Avustralya'da yayım yapan bir dergiye konuşan Ferrari'nin Ürün Pazarlama ve Piyasa İstihbaratı Müdürü Emanuele Carando, firmanın 6,5 litrelik bu devasa motorları bir gün yasaklanana kadar üretmeye devam edeceğini ifade etti. Carando, "Atmosferik V-12'leri üretmeye yasalar artık bize izin vermeyene kadar devam edeceğiz. Yasaların gelecekte bize, muhtemelen daha sürdürülebilir yeni petrolle çalışan motorlar üzerinde çalışmak için alan bırakacağını umuyoruz." ifadesini kullandı. 

10 bin devir, 6.5 litre

Ferrari 12clindri

Yeni 12Clindri Coupe ve Spider'da kullanılacak olan motorlar 9 bin 500 devire kadar çıkabiliyor olsalar da 10 bin devirde çalışabilecek kapasiteye de sahipler. V-12 programının başındaki isim olan Ruggero Cevolani, bu sınırlamayı koymalarının nedeni olarak daimi hızlanma hissinin kaybolmasını engelleme isteklerini gösterdi. 

Ferrari'nin ilk olarak bir mühendislik firması olduğunu belirten Cevolani, bu yüzden de sektörde bariyer kabul edilen 10 bin devire ulaşmanın önemli olduğunu belirtti. Daha önce Ferrari yönetiminden isimler, performans anlamında V-8 motorların daha iyi olduğunu belirtmişti.  

ferrari

Öte yandan Ferrari de gelecekte daha az içten yanmalı motora sahip araç üretecek ve ürün gamını elektrikli modellerle genişletecek. İlk elektrikli Ferrari modeli seneye yollarda olacak. 

Kaynak : https://www.motor1.com/news/722817/ferrari-keep-making-v12-until-outlawed/
21
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
2
1
0
0