0
0
0
0
0
İnsanlara reklam görüntüleyerek para kazandırma mottosuyla yola çıkan BannersApp uygulamasının arkasındaki isim Rafal Szymanski, geleceğin reklamcılığı üzerine birkaç sorumuzu yanıtladı.

Reklamlar, toplumun önemli bir bölümünün canını sıkan unsurlar olabilirler. Pek çok insan fark etmese bile reklamlar olmasaydı, günümüzde dünyanın en büyük sektörlerinden birisi haline gelen mobil uygulamalar, buna bağlı olarak da akıllı telefonlar bu kadar gelişmeyecekti. Kısaca, hemen hemen her şeyin daha güçlü bir şekilde birbirine bağlandığı bu dünyada, insanların tercihleriyle teknolojik gelişmeler arasında büyük bir bağ var.

Normalde mobil ortamdaki banner reklamların %1 ila %2’si insanları etkileyebiliyorken, Global Tech'in stratejileri sayesinde bu oran %7 ila %8’e kadar yükselebiliyor. Reklam görüntüleyenlere para kazandırma iddiasıyla son aylarda ilgi çeken BannersApp ve stratejilerini ve geleceğin reklamlarını şirketin kurucusu Rafal Szymanski anlattı.

Bize EasyVisual'dan bahsedin. Daha işin en başındayken 3 milyondan fazla kullanıcıyı etkilemeyi nasıl başardınız? İnsanların etkilenme oranı nasıl oldu da %1-2 iken %7-8'e kadar ulaştı?

Szymanski: EasyVisual projesi, FutureNet'in desteğiyle oluştu. FutureNet, kullanıcıların reklamları görüntüleyerek para kazanabildikleri bir sosyal platformdu. Reklamcılık ağımızı kurduğumuzda, FutureNet gibi ortaklarımızın zaten 3 milyondan fazla reklama ilgi gösteren kullanıcısı vardı.  

FutureNet, EasyVisual'ı Eylül 2018'de projelerinden birisi olarak sunmuştu. Söz konusu 3 milyon kullanıcı, yeni projeyle birlikte bize transfer oldu. FutureNet ekibi, Global Tech Makers şirketinin diğer ürünleri tanıtmasına yardımcı oldu. Buna karşılık, biz de onlara teknik konularda danışmanlık yapmaya başladık, ürünlerinin programlama bölümünü geliştirme görevlerini üstlendik.

“Reklam körlüğü, reklamcılığı olumsuz yönde etkiliyor”

Szymanski: EasyVisual, sadece markaların reklamlarını kullanıcılara ulaştırmakla kalmıyor. Aynı zamanda kullanıcılar da potansiyel olarak ilgi çekici reklamları izliyorlar. Reklamverenler, yani ürün ve hizmetin üreticileri, kullanıcıların özelliklerini dikkate alarak etkili reklamlar hazırlamak için daha çok çalışıyorlar. Reklamlarını kullanıcılara göre hazırlıyorlar, hedeflemelerini doğru şekilde ayarlıyorlar. 

Sonuç olarak, halihazırda iyi reklamlar izlemek isteyen bir kitleye uygun reklamları sunuyoruz. Bu sayede etkilenme oranları %7-8 düzeylerine kadar çıkıyor.

Mutlaka bu işin küresel bir büyüme hedefi olmalı. Kafanızda ne var?

Szymanski: Kullanıcıların kendi istekleriyle üye olup telefonlarında reklam görerek para kazandıkları BannersApp, Güney Kore ve Polonya pazarlarında en hızlı büyüyen uygulamardan birisi olmak üzere. 

Amacımız 6 ila 9 ay içerisinde 10 milyon aktif kullanıcı barajını geçmek. Mevcut performansımız, bu hedefin daha erken gerçekleşeceğini gösteriyor. Nitekim hızlı bir büyümenin sonsuz olmadığının da farkındayız. 

EasyVisual’in hedefi, büyük markalar için özellikle popüler bir reklam kanalı haline gelmek. Onlara geleceğin mobil cihazlarda olduğunu göstermek istiyoruz. Bu tür reklamlar kullanıcıya doğrudan ulaşır ve rahatsız etmezler. 

BannersApp, sadece kripto para(Futuro Coin) ile ödeme yapıyor. Bu genel kullanıcı kitlesi için alışılmadık finansal bir çözüm. Sizce bu bir dezavantaj mı?

Szymanski: Kripto paraların genel kullanıcıya hitap etmediği ifadesi doğru değil. 2018’deki kripto para kullanıcılarının sayısı, bir önceki yıla göre neredeyse iki katına çıktı. Esas olarak Asya pazarına odaklanıyor, onlar için kripto para birimleri bizim için geleneksel parayla aynı anlama gelmeye başladı. 

Kripto para birimlerinin geleceğini tam olarak kimse kestiremiyor, çok farklı görüşler var. Şu anda kullanıcıların avantajına çözüm sunduklarını söyleyebiliriz. En azından komisyon işlemleri yok, dolayısıyla kesinlikle bizim için bir dezavantaj değil, avantaj.

Günümüzdeki çoğu deneyimi kökünden değiştiren Büyük Veri (Big Data) sizin stratejilerinizi nasıl etkiliyor?


Rafal ve ekibi

Szymanski: Oldukça geniş bir kitleye sahibiz. EasyVisual reklam ağı, büyük miktarda kişisel veri depolar ve işler. Bu verilerin içinde İsimler, yaşlar, meslekler, ilgi alanları, eğitim durumu, coğrafya ve elbette 3.5 milyon kullanıcının gelir durumu var.

Kullanıcının ilgi alanlarının ve tercihlerinin işlenmesi de çok zaman alıyor, çünkü reklamların hedefleme sistemi de bu özelliklere dayanıyor. Ortalama olarak, şirketlerin sunucularında depolanan ancak kullanılmayan yararlı verilerin miktarı %90'a ulaşıyor. EasyVisual, ürününüzü daha verimli hale getirmek için bilgilerin %100'ünü kullanıyor. Yani veriyi boşa harcamıyor, herkesin faydası için kullanıyoruz. 

Tam olarak ne kadar bilgi işlediğimizi söyleyemem, ancak her kullanıcının en az yedi temel bilgi noktası sağladığını hesaplarsak, 24 milyondan fazla ölçüt elde ederiz. Büyük verilerin işlenmesi, kullanıcıların her saniye değişebilen ruh hallerine göre de şekil alabiliyor. Google, zaten kullanıcı başına 20 ila 40 GB metin bilgisi saklıyor. Bu da hemen hemen tüm ürünlere ilişkin reklamların hedeflenmesini sağlıyor. 

Reklamlar, gelecekte sizce hangi teknolojilerle ilişkili olacak?

Szymanski: Reklamcılık araçları hakkında konuşursak, VR ve AR teknolojileri şu anda aktif olarak gelişmekte. Giderek daha fazla sayıda marka, reklam kampanyalarında VR ve AR teknolojilerini kullanıyor. IKEA, 2013’te kullanıcıların mobilya satın almadan önce evlerinde nasıl duracaklarına ilişkin ön bilgi sağlayan bir uygulama geliştirmişti. Volvo, yeni otomobili XC90 için VR teknolojisiyle bir reklam kampanyası yaptı, kullanıcılara VR deneyimi ile test sürüşü yaptırdı.

Szymanski: Bu tür reklamlar kişiselleşmiş reklamlardı, yani daha kullanıcı odaklı ve gerçekçi faydalar sağlarlar. Aynı zamanda kullanıcılar da bu tür deneyimsel reklamlardan rahatsız olmuyor, aksine reklamları deneyimlemek istiyorlar. Böyle reklamlar, potansiyel müşterileri bile çekiyor, onları satın alma hareketine davet ediyor.

Szymanski: Piyasada VR ve AR teknolojisini destekleyen birçok cihaz var. Apple, Samsung, HTC gibi küresel üreticilerin çoğu VR gözlükleriyle uyumlu platformlara sahipler. Bu tür reklamlar mobil reklamlarda stratejiyi genişletiyor. Markalar için yaratıcılığın bir sınırı kalmıyor.  Kullanıcılar ürünle etkileşime girme konusunda benzersiz bir deneyim kazanıyorlar.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0