Google'dan Güvenliğiniz İçin Kritik Uyarı: Chrome Tarayıcınızı Hemen Güncelleyin!

21
12
2
0
0
Google Chrome'da bulunan bir güvenlik açığının sıkça kullanıldığı ortaya çıktı. Google, popüler tarayıcıyı kullanan kişilerden tarayıcı sürümlerini acilen güncellemelerini istedi.

Kullandığımız hemen her programa, her uygulamaya güncelleme gelmesine, bu güncellemeler ile birlikte yeni özelliklerin sunulmasına alışkınız. Google Chrome'un son güncellemesi ise hiçbir yeni özellik sunmuyor ancak güncellenmesi büyük önem taşıyor. 

Son güncelleme ile birlikte Google Chrome'da yer alan önemli güvenlik açıkları giderildi. Bu açıklar arasında kötü niyetli kişilerin, malware saldırıları için kullandıkları bir zero-day açığı da yer alıyordu. Chrome kullanıcılarının kendilerini korumak için tarayıcılarını hemen güncellemesi gerekiyor.

11 güvenlik açığı giderildi

chrome

Google Chrome'un son kararlı masaüstü sürümü, son birkaç ay içindeki en önemli versiyon olabilir. Teknoloji devinin blogunda yer alan bilgilere göre, yeni güncelleme ile birlikte en az 11 güvenlik açığı giderilmiş oldu. Bu açıklardan biri sıklıkla sömürülüyordu. 

Dünyanın en popüler tarayıcısı olan Chrome hemen her amaçla kullanılıyor. Bu nedenle ister iş bilgisayarınız olsun, ister kendi bilgisayarınız olsun bir an önce güncellemeniz gerekiyor. Zira bu güncelleme ile kapatılan açıklardan, Google'ın CVE-2022-2856 adını verdiği açık o kadar ciddi ki firma, kullanıcıların büyük kısmı hüncellemeyi almadan önce açığın detaylarını sır olarak saklamaya karar verdi. Hatta mühendisler bu yapıyı, sorun giderilene kadar diğer Chromium tabanlı projelerden ayrı tuttu. 

Google bu yıl şu ana kadar beş zero-day açığı kapattı. Son yıllarda Chrome'daki kullanılan açıkların sayısı artmıştı. 2019 yılında 2 olan açık sayısı, 2020'de sekize ve 2021'de ise 14'e çıkmıştı. Bu güncelleme ile Chrome güvenlik anlamında önemli bir adım atmış oldu.

Google Chrome nasıl güncellenir?

  • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan 3 noktaya tıklayın. 
  • Ayarlar'a tıklayın
  • Chrome hakkında yazan yere tıklayın, soldaki menünün en altındadır. 
  • Chrome güncellemesini indirin. 
  • Google Chrome'u yeniden başlatın. Hiç açık Chrome penceresi bırakmamaya dikkat edin.

 

Kaynak : https://www.techspot.com/news/95667-psa-google-advises-users-update-chrome-soon-possible.html
21
12
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
12
2
0
0