1
1
0
0
0
Google’ın merakla beklenen Pixel’i ile Apple’ın son telefonu iPhone 7 kafa kafaya!

Apple’ın 7 Eylül tarihinde özel bir lansman ile tanıttığı iPhone 7, genel olarak oldukça beğenilmiş, iPhone 6S’teki eksiklerin giderildiği söylenmişti. Şimdi de Apple’ın en sağlam rakibi olması gereken Google, Android dünyasına yeni Pixel telefonlarını tanıttı. Peki, iPhone 7 ile Google Pixel telefonunu kafa kafaya getirsek nasıl bir sonuç çıkıyor? Gelin hep beraber bakalım

Tasarım

iPhone 7, iPhone 6’dan bu yana düz, yanları oval ama gerçekten şık bir telefon üretmeye devam ediyor. iPhone 7’de eklenen siyah renk seçenekleri ise beklenen ilgiyi gördü. Google tarafında lanse edilen Pixel ise tasarım olarak iPhone’a yakın olduğunu söyleyebiliriz. Renk seçeneklerinde bambaşka bir renk, yani maviyi de ekleyen Google, bir farklılık yaratmış.

Ama tasarım hatlarını göze alırsak şahsen iPhone tasarımına yakın bir Google Pixel gördüğümüz için benzer diyebilirim. Ancak, Pixel’in tasarımsal detayları, arkasındaki parmak izi okuyucu ve cam bölümü ile bir adım önde denilebilir.

Ekran

Apple’ın retina ekranı her ne kadar iyi ve yeni televizyon teknolojileri barındırsa da Google Pixel bu konuda Full HD ekranı ile öne çıkıyor. Çözünürlük olarak 1334 x 750’ye karşı 1920 x 1080 elbette önce olacak.

4.7 inç ve 5 inçlik bu telefonlarda boyutların da yakın olduğunu, Pixel’in AMOLED ekrana sahip olduğunu da katarsak, ekran noktasında Google amca bir adım öne çıkıyor. Koruma noktasında Apple’ın düşünce kırılma ihtimali yüksek olan bir ekranı var, ancak Google’ın Gorilla Glass 4 koruması artısını da katarsak sanırım bu noktada da biraz öne çıkıyor. Ama sonuçta düşünce her iki ekran da pert olma ihtimali var tabiki.

Donanım

Apple, stabil iOS işletim sistemini A10 Fusion işlemcisi ve 2GB RAM ile güçlendirirken, Google tarafında Qualcomm Snapdragon 820’nin güçlendirilmişi olan Snapdragon 821, Adreno 530 ve 4GB RAM eşlik ediyor.

Kağıt üzerinde Google fark attığını söyleyebilecek olsak da, iOS avantajı okları Apple tarafında tutabiliyor. Ancak Google’ın yeni launcherını ve stabilitesini görmeden bir şeyler söylemek güç.

Depolama noktasında ise 32GB ve 128GB ile ortaklık sağlarken, iPhone 7’nin 256GB modelinin de olduğunu hatırlatmak gerekli. Ancak zaten 32GB normal bir kullanıcı için de yeterli olacaktır. Fakat Google’ın Micro SD kart hamlesi ile öne geçtiğini söylemeden geçmemek gerekli.

Kamera

12MP vs 12MP, mis gibi kapışma. Ancak Apple bu noktada kamera konusunda sanırım önde olacak. Çünkü f/1.8 lense karşılık f/2.0 lens farkıyla iPhone 7 düşük ışıkta daha iyi performans gösterecek gibi.

Ön kamerada ise 7MP vs 8MP varken farkları ilerleyen zamanlardaki çekim kalitelerinden anlayacağız. Ama kağıt üzerinde Google Pixel’in ön kamerası, iPhone 7’nin ise arka kamerası önde gibi görünüyor.

Batarya

İşte bir telefonun belki de en önemli detayı, bataryası. iPhone 7’de 1960mAh batarya varken Google Pixel’de tamı tamına 2770mAh batarya buluyor. Apple’ın batarya problemleri de meşhur olduğunu göz önüne aldığımızda burada puanlar Google Pixel’den yana gibi gözüküyor.

İşletim Sistemi ve Diğer Detaylar

Android ve iOS. İki azılı düşman gibi düşünülebilir. Her birinde birbirinden güzel özellikler varken Android’e stabil değil demek söz konusu telefon Google’ın olunca zor oluyor. Çünkü saf Android arayüzü ile Nexus cihazlar ilk yıllarında neredeyse hiç sorun çık