• Anasayfa
  • İnternet
  • Hep Sen mi Yasaklayacaksın? Bu Sefer YouTube Kuzey Kore’yi Yasakladı!

Hep Sen mi Yasaklayacaksın? Bu Sefer YouTube Kuzey Kore’yi Yasakladı!

0
0
0
0
0
‘Yasaklar ülkesi’, ‘gizemli ülke’ gibi sıfatları bulunan Kuzey Kore, bu sefer kendi uyguladığı sistemin kurbanı oldu.

YouTube’dan Kuzey Kore’nin sinirlerini bozacak bir hamle geldi. Bu zamana kadar yasak dendiğinde akıllara ilk gelen ülke olan Kuzey Kore, bu sefer YouTube’un yaptırımına maruz kaldı. Washington Post’ta yer alan habere göre Kuzey Kore’nin YouTube’da yer alan propaganda kanalı, YouTube tarafından kapatıldı. Sitede yer alan habere göre bunun sebebi ise YouTube’un Kuzey Kore’ye para ödemek istemiyor olması.

Kore’nin merkez televizyon kanalının sayfasından paylaşılan mesajda, propaganda kanalı için "Bu hesap YouTube'un Topluluk Kurallarını ihlal ettiği için feshedildi" açıklaması paylaşıldı. Söz konusu kanal üzerinden bilim insanlarının karşı çıkmasına rağmen Ocak ayında yapılan hidrojen bombasının test edildiğine dair görüntülerin yayınlanması da YouTube’un bu kararı almasında yer aldı. Zira şirket şiddet içeren, cinsel ya da zararlı içerikleri içeren videoların yayınlanmasına izin vermiyor. Kore’nin propaganda kanalı ise bu içeriklerden ‘zararlı’ olan kısmı ihlal ettiği için kapatıldı.

Gerçi kanalın izlenme sayılarına baktığımızda kanalın kazandığı paranın oldukça düşük olduğunu görebiliyoruz. Bu sebeple kanalın kapatılmasının arkasında yalnızca ‘para ödemenin istenmemesi’ değil, ülkeye bir yaptırım uygulanmasının istenmesi de varmış gibi geliyor bana. 

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/world/youtube-blocks-north-korean-channel-to-avoid-breaching-sanctions/2016/12/14/12938986-dfcf-4ab3-8209-b8436396f810_story.html
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0