• Anasayfa
  • Mobil
  • Huawei'nin İşletim Sistemindeki İsim Karmaşası

Huawei'nin İşletim Sistemindeki İsim Karmaşası: Hongmeng vs. Harmony

27
18
2
1
0
Google ile aralarında geçen büyük Android sıkıntısından sonra Huawei, birkaç saat önce kendi işletim sistemi HarmonyOS’u duyurdu. Şirket, bu ismin Çin dışındaki pazarlarda daha kolay anlaşılması için seçildiğini ve işletim sisteminin adının Çin'de Hongmeng OS olarak kalacağını söyledi.

Huawei, kendi geliştirdikleri mikrokernel temelli işletim sistemi HarmonyOS’u gün içinde duyurdu. Bununla beraber şu ana kadar çıkan tüm haberlerde bu ismin Hongmeng olacağını konuşuyorduk. Benzer şekilde neredeyse tüm sızıntılar da bunu söylüyordu. Huawei de bu konuya açıklık getirdi.

Şirketin baş müşteri temsilcilerinden biri olan Yu Chengdong, Çince "Dünya’nın başlangıcı" anlamına gelen Hongmeng’in karşılığı olarak İngilizce "Uyum" anlamına gelen "Harmony" ismini kullanacaklarını açıkladı.

Chengdong’un dediğine göre şirket, işletim sistemini kendi ülkeleri olan Çin'de Hongmeng OS olarak pazarlayacakken Çin dışındaki bölgelerde HarmonyOS adını kullanacak. Şirketin bunu ismin daha anlaşılabilir olması ve daha çok kişiye ulaşabilmesi adına yaptığı aşikâr.

harmony os

Geçtiğimiz Mayıs ayında Huawei, dünyanın dört bir yanındaki işletim sistemi kategorilerinde Hongmeng için gerekli ticari unsurları belirtmişti ve çeşitli cihazlar için destekleri duyurmuştu. Temmuz ayında ise şirket, EUIPO’daki işletim sistemi kategorilerinde Harmony adıyla yeni bir marka tescil etmişti. Bununla beraber bazı kaynaklar, Huawei'nin yeni işletim sisteminin adının ArkOS olacağını da söylüyordu.

Huawei’nin açıklamasına göre HarmonyOS, 10 Ağustos 2019 tarihinde Honor Smart Screen ile birlikte aynı anda piyasaya sürülecek.

Kaynak : https://www.huaweicentral.com/psa-harmonyos-is-the-english-name-of-hongmeng-os/
27
18
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
27
18
2
1
0