İnternet Üzerinden İş Kurmak İsteyenlerin Uygulaması Gereken 6 Yöntem

5
2
2
2
2
Hayatımız giderek dijitalleşiyor ve dijitalleşen dünyada işimizi internet ortamına taşımak her zamankinden çok daha önemli. Peki internette iş geliştirmek için ne yapmalısınız? İşte uygulayabileceğiniz en temel yöntemler.

Akıllı telefon ve bilgisayarların yaygınlaşması, hayatımızı genel anlamda dijital bir hale getirdi. İnsanlar artık, en detaylı işlerini bile oturdukları yerden, internet üzerinden hallediyor. Ayrıca işletme sahipleri de işlerini internete taşıyarak daha fazla müşteriye ulaşmayı ve daha fazla para kazanmayı amaçlıyorlar. Peki internette iş geliştirmek için ne yapmalısınız?

Hangi işi yapıyor olursanız olun, artık internet üzerinden müşterilere ulaşabileceğiniz bir gerçek. Ancak internet dediğimiz mecranın ucu bucağı yok ve ne yapacağınıza bir türlü karar veremiyor olabilirsiniz. Şimdi sizlere, iş geliştirme için yapabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz. Bu yöntemlerle birlikte içinde bulunduğunuz sektör için doğru bir strateji uygularsanız, siz de internette var olabilir ve işlerinizi büyütebilirsiniz.

İnternette iş geliştirme için tercih edebileceğiniz bazı temel yöntemler

internette iş geliştirme

  • Web site kurma
  • Kurulan web sitesini doğru şekilde optimize etme
  • Sosyal medyayı aktif olarak kullanma
  • Reklam verme
  • Kampanyalar gerçekleştirme
  • Güvenli ödeme yöntemleri ve kapıda ödeme seçeneği

Yukarıda paylaştığımız maddeler, internette iş geliştirme için kullanabileceğiniz en temel yöntemler arasında yer almaktadır. Aslına bakacak bu yöntemleri herkes bilir. Ancak doğru uygulanamaz. İşte bu da yapılan çalışmaların sonuç vermemesine neden olur. Dilerseniz şimdi de bahsettiğimiz hatalara düşmemeniz için bu maddelere tek tek bakalım.

Web sitesi kurma

web sitesi kurma

İnternette iş geliştirmenin bir numaralı yolu, bir internet sitesi kurmaktan geçiyor. Site açmak, eskiden çok zorlu bir süreçti. Bugünkü kadar gelişmiş olmayan teknolojik imkanlar, yazılımcılarla birlikte çalışmayı gerektiriyor ve büyük maliyetlere yol açıyordu. Ancak günümüz koşullarında hiçbir yazılım bilginiz olmasa bile, oturduğunuz yerden bir web site kurabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bir web sitesi kurmaya karar verdiğiniz anda, bu sektörün önemli temsilcilerinden bir tanesi olan Wix’i tercih edebilirsiniz. İsterseniz ücretsiz olarak, isterseniz de premium özelliklere sahip olan ücretli abonelik şeklinde kullanabileceğiniz Wix, oldukça popüler bir web site oluşturucudur. Tonla seçenek arasında seçim imkanı tanıyan platform, benzersiz internet siteleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

web site

Web sitesi platformlarını kullanarak isteseniz basit bir blog sayfası, isterseniz de bir e-ticaret sitesi tasarlayabilirsiniz. Pek çok düzenlemeyi sürükle bırak gibi basit yöntemleri kullanarak dizayn etmenize imkan tanıyan Wix, isterseniz kodlar aracılığıyla da daha profesyonel işlemler yapmanıza imkan tanıyor. 

Kurulan web sitesini doğru şekilde optimize etme

İnternette iş geliştirmenin başı web site kurmaktan geçiyor olsa da bir web site, hiçbir zaman tek başına yeterli değil. Zira internette aralarında sizinle aynı sektörde de olan yüzlerce site var ve bir şekilde bunların önüne geçmeniz gerekiyor. Bu noktada yapmanız gereken en önemli hususlardan bir tanesi, web sitesini doğru bir şekilde optimize etmek. Ancak bu iş o kadar da basit değil.

SEO

Optimizasyon işlemleri, internet sitenizin arama motorlarındaki pozisyonunu belirler. Eğer bu iş çok iyi bir şekilde yapılırsa, Google’da ilk sayfada yer alır ve müşterilere çok daha hızlı bir şekilde ulaşırsınız. Yalnızca bu işlerle uğraşan profesyonellerin olduğunu ve ücret karşılığında bu işi yaptıklarını söylemeden geçmeyelim. Ancak para vermek istemezseniz, web sitesini kurmak için tercih edebileceğiniz Wix de bu işlemi sizin için yapacaktır. Elbette bu durumda SEO içerik oluşturma ve yenilikleri takip etme gibi aşamalar, tamamen sizin omuzlarınıza binecektir.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanma

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile sosyal medya, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu yüzden, işinizi geliştirmek istiyorsanız sosyal medyanın gücünü asla göz ardı etmemelisiniz. Bu bağlamda; özellikle de Facebook ve Instagram’ı aktif olarak kullanmak, müşteri portföyü oluşturma noktasında yardımcı olacaktır. Neticede dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından bahsediyoruz…

Ancak bir sosyal medya platformunda hesabınızın olması da tek başına yeterli değil. Bu platformları aktif olarak kullanmalı, takipçi sayınızı artırmalı ve potansiyel müşterilerinize güven vermelisiniz. Sosyal medya hesaplarınıza gelecek olumlu geri dönüşler, yeni müşterilere kapı aralayacaktır. Amacımızın internette iş geliştirme olduğunu düşünecek olursak, sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu anlamak çok da zor olmayacaktır.

sosyal medya

Reklam verme

İnternet sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı hazır hale getirdiniz ancak buna rağmen istediğiniz sonuçları elde edemiyor musunuz? Eğer böyle bir durum varsa, reklam vererek sesinizi duyurmaya çalışabilirsiniz. Google ve YouTube gibi mecralarda reklam vermek, işletmenizi saniyeler içerisinde milyonlarca kullanıcıya ulaştırabilir. Peki nasıl reklam vereceksiniz

Google’da reklam vermek oldukça basit bir işlem. ads.google.com adresi üzerinden dilediğiniz bütçeyi belirleyip, dilediğiniz şekilde reklam verebilirsiniz. Ancak önemli olan, reklamın doğru kitleye gösterilmesi. Biraz uğraşarak, bu işin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. İsterseniz de bu alanda profesyonel hizmet veren dijital reklamcılardan hizmet alabilirsiniz. İnternette iş geliştirmeye çalışan hemen herkes, reklam vermeyi sıklıkla tercih ediyor. Bilirsiniz, bugün Türkiye’deki en büyük işletmeler, Google ve YouTube’da sürekli olarak karşımıza çıkıyorlar. 

Kampanyalar gerçekleştirme

kampanya

İnternette iş geliştirme yöntemlerinden bir tanesi de kampanyalardır. Özellikle de satış yapıyorsanız, çeşitli kampanyalar ve çekilişler düzenleyebilirsiniz. Üstelik bu alanda hiçbir kısıtlama olmadığını da belirtmek gerek. Dilerseniz bir alana bir bedava, dilerseniz sepet indirimleri, dilerseniz de ürün bazındaki indirimler şeklinde kampanyalar yaparak, müşterilerinizin gönüllerinde taht kurabilirsiniz

Çekiliş yapmaya karar verdiyseniz, burada katılımcılara güven vermek kritik önem arz ediyor. Bu bağlamda; Instagram gibi platformlarda çekiliş yaparken şeffaf olmanızı sağlayacak bazı platformlar mevcut. Eğer bu platformlardan bir tanesini kullanırsanız, katılımcıları da çekiliş sürecinin içine dahil eder ve böylece şeffaf bir etkinlik gerçekleştirmiş olursunuz.

Güvenli ödeme yöntemleri ve kapıda ödeme seçeneği

güvenli ödeme

Satış sektöründe iş yapıyorsanız müşterilerin, paralarının güvende olduğunu hissetmesini sağlamak zorundasınız. Bu bağlamda; web sitesinin altyapısını oluştururken İyzico gibi ödeme sağlayıcılarından hizmet alın. Bu hizmeti de internet sitenizde mutlaka belirtin. Müşteri bu sayede, parasının güvende olduğunu bilecektir. Bu da satışlarınızı artırmanın ufak ama etkili bir yoludur. Bugün sıradan internet sitelerindense e-ticaret platformlarının neden daha fazla tercih edildiğini bir düşünün. Müşteri, bu tür bir platformdan alışveriş yaptığı zaman, muhatabı olduğunu ve parasının güvende olduğunu biliyor.

İnternette iş geliştirme yöntemlerinden bir tanesi de kapıda ödeme seçeneği. Eğer giyim sektörüyle uğraşıyorsanız, şeffaf paketler ve kapıda ödeme seçeneği size avantaj sağlayabilir. Çünkü müşteri, ürünü görerek alacağını, parasını da sonra ödeyeceğini bilir ve alışveriş yapmaktan çekinmez. Hal böyle olunca da satışlarınızı ve dolayısı ile de gelirlerinizi artırabilirsiniz.

Sonuç

Bu içeriğimizde sizlerle, internette iş geliştirme yöntemlerini konuştuk. Kısa bir özet geçmek gerekirse, yapmanız gereken ilk şeyin bir web sitesi kurmak olduğunu hatırlatalım. Bundan sonraki süreçte de siteyi iyi bir şekilde optimize etme, sosyal medyada aktif olma, reklam vererek isim yapma ve kampanyalarla işinizi desteklemek gerekiyor. Eğer tüm bunları doğru bir şekilde yapabilirseniz, kriz ortamında bile çok iyi işler çıkarabilirsiniz.

5
2
2
2
2
Emoji İle Tepki Ver
5
2
2
2
2