• Anasayfa
  • Oyun
  • Fortnite'ın iOS Günlük Aktif Kullanıcı Sayısı Düştü

Epic Games, Yasaktan Sonra Fortnite'ın iOS'ta Oynanma Oranının Ne Kadar Düştüğünü Açıkladı

59
24
12
8
7
Epic Games, mahkemede yaptığı açıklamada iOS'taki günlük aktif Fortnite oyuncu sayısının %60'a kadar düştüğünü ifade etti. Şirket, mahkemede Apple'ın tekel olduğu yönündeki iddiaları da yineledi.

Epic Games ile Apple arasında çıkan kavga son dönemlerde teknoloji dünyasında en çok ses getiren olaylardan bir tanesi olmuştu. Epic Games'in Apple'ın ödeme sistemini atlatması ve Apple'ın Fortnite'ı uygulama mağazasından çıkarması sonrası şirketler soluğu mahkemede almıştı.

Mahkemede, Apple'ın Epic Games'in Unreal Engine oyun motoruna karşı bir misilleme yapması yasaklanmıştı. Ancak Epic Games'in Fortnite'ın yeniden App Store'daki yerini alma isteği de hakim tarafından reddedilmişti. Hakim, Epic Games'in Apple ile olan anlaşmasını stratejik olarak ihlal etmeyi seçtiğini ifade etmişti.

iOS'ta günlük aktif Fortnite oyuncusu %60 azaldı

fortnite, fortnite afiş, fortnite karakterleri

Epic Games mahkemede yaptığı açıklamada, Fortnite'ın App Store'dan kaldırılması sonrasında iOS'ta günlük aktif Fortnite oyuncusu sayısının %60 azaldığını ifade etti. Ayrıca yaşanan bu oyuncu kayıpları sonrasında Epic'in bu kullanıcıları bir daha göremeyeceği de dile getirildi.

Epic Games, iOS'ta 116 milyondan fazla kayıtlı Fortnite kullanıcısının olduğunu ve bu sayının diğer platformlardan çok daha fazla olduğunu söyledi. Şirket, ayrıca iOS'taki Fortnite kullanıcılarının %63'ünün sadece bu platform üzerinden oyuna eriştiklerini dile getirdi.

fortnite apple klibi, fortnite 1984 göndermesi

Epic Games'in Fortnite'ın yeniden mağazada yer alması ve Unreal Engine'in korunması için ortaya sürdüğü argümanlar ise şöyle;

  • Apple, iOS uygulama dağıtımı pazarında tekel konumundadır
  • Apple, kanuna aykırı bir şekilde bu tekelini korumaya devam etmektedir
  • Apple, App Store'u sözleşmeye bağlı olarak uygulama içi satın almalara bağlamaktadır ki bu kanunlara aykırıdır
  • Uygulama dağıtımı ve uygulama içi satın alma farklı ürünlerdir
  • Geliştiriciler, Apple'ın pazar gücü sebebiyle uygulama içi satın almalara zorlanmıştır
  • Apple yönetiminin, iOS uygulama içi satın alma sürecinde rekabet karşıtı etkileri vardır, bu durum Epic'e ve diğer geliştiricilere zarar vermektedir

Epic Games, Apple'ın yaptığı misillemenin Fortnite topluluğuna büyük bir zarar verdiğini söylerken iOS'ta Fortnite oynamaya devam eden oyuncuların haftalık oynama sürelerinin de önemli ölçüde düştüğünü ifade etti.

Kaynak : https://www.imore.com/epic-games-says-fortnite-usage-ios-down-60-ban-latest-court-filing
59
24
12
8
7
Emoji İle Tepki Ver
59
24
12
8
7