• Anasayfa
  • Bilim
  • Işık Kirliliği, Batı Nil Virüsü'nü Artırıyor Olabilir

Işık Kirliliği, Serçeler Vasıtasıyla Batı Nil Virüsü'nün Yayılmasını Artırıyor Olabilir

21
2
1
1
1
Birçok kirlilikten bir tanesi olan ve insanlar tarafından meydana getirilen ışık kirliliği, doğrudan ya da dolaylı olarak hem insan hayatını hem de diğer canlıların hayatını tehlikeye atıyor. Bunun son örneklerinden bir tanesi de Batı Nil Virüsü taşıyıcısı olan serçeler oldu. Geceleri ışığa maruz kalan serçelerin, bu hastalığa daha uzun süre konaklık yaptıkları ortaya çıktı.

Şu sıralar sivrisinek ısırması sezonunun tam ortasındayız ve dünyadaki birçok şehirde Batı Nil Virüsü (WNV) vakalarının arttığı yönünde haberler geliyor. Bu hastalığın en sık taşıyıcısı olan hayvanlar ise serçeler. Sivrisinekler, serçeleri kullanarak virüsü insanlara yayıyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre de serçeler, geceleri yapay ışıklandırmalara maruz kalıyor.

Proceedings of the Royal Society B’de yayınlanan bir araştırmaya göre ışık kirliliği olan yerlerde yaşan enfekte olmuş serçeler, bu ortama maruz kalmayanlara göre fazladan iki günlük daha bulaşıcılığını koruyor. Ayrıca bu hastalığa konak olma şansının da artmasının yanı sıra diğer konaklarda da hastalık üretmeye meyilli oluyorlar. Bunun sonucu olarak matematiksel modellere göre, WNV salgını ihtimali %41 artıyor.

serçe

South Florida College’da Toplum Sağlığı bölümünde doktora öğrencisi olan ve araştırmanın başyazarı Meredith Kernbach “Bulgular, ışık kirliliğinin hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkları etkileyebileceğini gösteren ilk belirtiler olabilir. Birçok konak ve hastalık taşıyıcısı günlük koordinasyon ve sezonluk ritimler için ışık işaretlerini kullanıyor ve bu ritimlerin, geceleri ışığa maruz kalındığı için bozulması bağışıklık tepkisini etkiliyor; burada gördüğümüz etkiler ortaya çıkıyor” dedi.

Araştırmacılar, 45 serçe üzerinde çalıştı ve yarısını geceleri yapay ışıklandırmaya maruz bıraktı. Esaret altındaki 7-25 günü takiben ekip, kuşları WNV’ye maruz bıraktı. Bundan sonraki 2., 4., 6. ve 10. günlerde serçelerden kan örnekleri alındı. Araştırmacılar, tüm serçelerin 2 ile 4 gün arasında enfekte olduğunu gördü. Ancak gece ışığa maruz kalan kuşların bulaşıcı WNV’yi koruduğu görüldü.

Kernbach, bu kuşları, şehirlerde insanlara yakın yaşadıkları yerlerden aldıklarını ve bu kuşların, birçok parazite, hastalığa konaklık yaptığını ayrıca WNV taşıyıcısı olduklarını söyledi. Işık kirliliğine maruz kalan kuşlar, daha uzun bir süre enfekte olarak kalsa da bu, kuşların ölüm oranını artırmıyor.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-07-pollution-west-nile-virus-spillover.html
21
2
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
21
2
1
1
1