İster Bir Tanrı İster Bir Viking Olarak Oynayın: İskandinav Mitolojisini Konu Alan 10 Oyun Tavsiyesi

15
4
0
0
0
İster Bir Tanrı İster Bir Viking Olarak Oynayın: İskandinav Mitolojisini Konu Alan 10 Oyun Tavsiyesi
Dünyanın en popüler mitolojilerinden bir tanesi olan İskandinav mitolojisi, içerisinde barındırdığı birçok ilgi çekici unsur ile adından bolca söz ettirmeyi başarıyor. Gelin, İskandinav mitolojisini konu alan oyunların bazılarına göz atalım.

İskandinav mitolojisinin; Odin, Thor ve Loki gibi tanrılarını neredeyse hepimiz biliyoruz. Özellikle vikinglerin döneminde dünyamızda da fazlasıyla popüler olan bu tanrılar, vikinglerin dini inançlarını da oluşturuyordu.

Bizler de İskandinav mitolojisinden hoşlananlar için 10 farklı oyundan oluşan bir liste hazırladık. Listeyi oluştururken, popüler oyunların yanı sıra değişik türlerden sevilen yapımları da eklemeye özen gösterdik. O hâlde gelin, başlayalım.

İskandinav mitolojisine dayanan 10 oyun

Tarihin derinliklerine doğru inip, İngiltere’nin kaderini kendi ellerine almak isteyenlere: Assassin’s Creed Valhalla

Vikingler ve Saksonların arasındaki çetin savaşlar ilginizi çekiyor ve bir viking olarak yaşamanın nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız, bunu deneyimleyebileceğiniz en iyi oyunun Assassin’s Creed Valhalla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tarihin tozlu sayfalarına karışmış olan bu hikâyeleri tekrar deneyimleyecek ve bir viking olarak İngiltere’ye yıkım getirebileceksiniz. İskandinav mitolojisine oldukça önem veren bir oyun olan Valhalla, sizlere saf bir viking deneyimi sunmaktan kaçınmayacak.

Viking temalı, mobil cihazlarda da olan tatlı bir rogue-lite deneyimi: Bad North

Bad North; bilgisayar, konsol veya mobil dert etmeden her cihazdan rahatça erişebileceğiniz bir yapım. Basit ve sürükleyici gözüken, hafiften de gerçek zamanlı strateji türünde oynanışa sahip olan yapısıyla öne çıkan oyun, kısa bir süre içerisinde de bitirilebiliyor.

Minik krallığınızı gelen viking dalgalarına karşı savunduğunuz, verdiğiniz stratejik kararların önemli olduğu ve yaptığınız hataların affedilmediği bir oyun arıyorsanız, kesinlikle bir şansı hak ediyor.

Hem sıra tabanlı strateji olsun hem de rol yapma ögeleri bulunsun: The Banner Saga

Tüm cihazlarınızdan rahatça oynayabileceğiniz bir diğer oyun olan The Banner Saga, sıra tabanlı oynanış sistemine sahip olan oyunları seven kişiler için çok güzel bir tercih olacaktır. 

Etkileyici bir viking yolculuğuna tanık olacağınız oyun, tatmin edici bir taktiksel deneyimin yanı sıra kendi görsel stili ve etkileyici müzikleriyle de dikkatleri üzerine toplayan bir yapım.

Britanya’nın korkulu rüyaları: Expeditions: Viking

İçerisinde bolca rol yapma ögeleri barındıran ve sıra tabanlı bir oynanış sistemine sahip olan bir diğer oyun olan Expeditions: Viking, etkileyici hikâyesi ile birlikte sıra tabanlı türüne yeni girecek oyuncuları dâhi etkilemeyi başarıyor.

Gerçekçi bir oynanış yapısını benimseyen; arkanıza yaslanıp, size sunulan diyalogların ve keşif unsurlarının keyfini çıkarabileceğiniz Expeditions: Viking, rol yapma oyunlarını seven oyuncular için güzel bir seçenek.

Yabancı topraklardan gelen bir tanrı ile tüm İskandinav dünyasına meydan okuyun: God of War

Belirli bir dönem boyunca oyun oynamış olan her kullanıcının bildiği bir seri olan God of War, 2018’de çıkan oyunu ile birlikte yepyeni bir döneme girmiş ve seride büyük değişiklikler yapılmıştı. Oyuncular tarafından ciddi anlamda pozitif karşılanan bu büyük değişiklik; sadece oyunun yapısını değil, hikâyesini de etkiledi.

Yunan mitolojisinden, İskandinav mitolojisine geçiş yapan Kratos’un yabancı diyarlardaki maceralarını her oyuncu mutlaka deneyimlemeli diyebiliriz.

Eğer kaliteli bir kulaklığa ve sağlam bir psikolojiye sahipseniz, bu oyunu oynarken dikkat etmek isteyebilirsiniz: Hellblade: Senua’s Sacrifice

Ninja Theory ekibinin çok düşük bir bütçe ve iş gücü ile güzel bir iş çıkardığı Hellblade: Senua’s Sacrifice, kulaklığına güvenen her oyuncu için eşsiz bir deneyim olacaktır. Psikolojik bir yapıdan yürüyen oyun, İskandinav mitolojisinin yanı sıra daha çok bir psikolojik gerilim ürünü.

Atmosferik bir macera/bulmaca oyunu olan Hellblade, psikolojik olarak etkileyici ve hüzün dolu bir hikâye tecrübe etmek isteyen kullanıcılar için güzel bir tercih olacaktır.

Biraz da strateji konuşalım: Northgard

Tatlı grafikleri ile birlikte oyuncuları en baştan kendi içerisine çekmeyi başaran Northgard, İskandinav mitolojisini temel alan bir strateji oyunu diyebiliriz. Yeni keşfedilen topraklara adım atan küçük bir viking kabilesi olarak topraklarımızı genişletiyor ve düşmanlarımıza karşı mücadele ediyoruz.

Basit ve alışması kolay bir oynanış yapısına sahip olan Northgard, strateji türüne aşina olmayan kullanıcılar için de güzel bir başlangıç görevi görebilir.

Onu listeye dâhil etmesek olmazdı: The Elder Scrolls V: Skyrim

Şüphesiz ki oyun dünyasının en popüler yapımlarından bir tanesi olan ve 200’den fazla ödül kazanan Skyrim’i hepiniz duymuşsunuzdur. Bethesda’nın ve oyun dünyasının en başarılı rol yapma oyunlarından bir tanesi olan Skyrim, İskandinav mitolojisine de bolca atıf bulunduran bir yapım.

Yüzlerce saatlik eşsiz maceralar yaşayabileceğiniz Skyrim, her oyun severin göz atması gereken yapımlardan bir diğeri.

Tek başına değil, arkadaşlar ile birlikte oynamalık: Tribes of Midgard

Öncelikle Tribes of Midgard’ın karışık ve zor bir yapıya sahip olduğunu en baştan belirtmek istiyoruz. Tek başınıza oynadığınızda kısa süre içerisinde sizi sıkabilme potansiyeline sahip olan bu oyun, kafa dengi birkaç arkadaşınız ile birlikte oynadığınızda fazlasıyla eğlenceli olabilir.

İskandinav mitolojisini konu alan, içerisinde rol yapma ögeleri dâhi barındıran oldukça detaylı bir oyun olan Tribes of Midgard, birçok oyun türünden fazlasıyla oynanış mekaniği bulunduruyor.

Bir zamanlar her gün adını sık sık duyduğumuz o oyun: Valheim

Hayatta kalma oyunu dendiğinde aklımıza ilk gelen yapımlardan bir tanesi hâline gelen Valheim, viking temalı atmosferik ve detaylı bir hayatta kalma oyunu arayan oyuncular için şahane bir tercih diyebiliriz.

Öğrenmesi kolay, ustalaşması zor oynanışıyla arkadaşlarınız ile birlikte kocaman bir dünyada kaybolabileceğiniz cinsten bir yapım.

15
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
4
0
0
0