Kablolu Yayınlarda Hiç Gecikme Olmazken İnternet Yayınlarında Neden Uzun Gecikmeler Olur? (Hani Bu İnternet Işık Hızındaydı?)

5
2
1
0
0
Taraftarı olduğumuz takımın maçını ya da günlerce beklediğimiz dizinin yeni bölümünü internet üzerinden izlediğinizde birçok kez gecikmeler yaşamışsınızdır. Hiç dikkat ettiniz mi televizyonlarda yayın konusunda neredeyse hiç gecikme olmuyor? Peki bu neden böyle dersiniz?

Takımınızın şampiyonluk maçını internetten izlerken tam da maçın en heyecanlı yerinde yaşanılan o birkaç saniyelik gecikmeler canımızı oldukça sıkıyor değil mi? Hele bir de maçı televizyondan takip eden komşumuzun gol çığlıklarını tam da bu esnada bizdeki bağlantı kopmuşken duysak?

Sahi, kablolu bağlantıyla çalışan nispeten eski usul televizyon yayınlarında anında gerçekleşen yayınlar nasıl oluyor da internet gibi ışık hızında çalışan bir platformda bu kadar gecikiyor?

Karasal yayınların daha hızlı olmasının temel sebebi sinyalin direkt olarak kaynağından gelmesi!

televizyon

Basitçe anlatmak gerekirse, karasal yayınlar, televizyon sinyallerinin doğrudan kablolar ve de antenler aracılığıyla iletilmesiyle gerçekleşir.

Bu şekilde sinyal, yayın merkezinden çıkıp direkt olarak televizyonunuza ulaşır.

Dolayısıyla bahsettiğimiz süreçte çok az adım olduğu için gecikme neredeyse yok denecek kadar azdır. Yani, televizyonunuzda izlediğiniz canlı yayın, gerçekten de anlık olarak size ulaşır.

Yüzyılın icadı internet neden kat kat daha yavaş peki?

bilgisayardan dizi izleyen genç

Karasal yayınlarda yayının hızlı olmasının sebebi neyse, burada da durum tam tersi.

İnternet yayınları karasal yayınlarda olduğu gibi direkt olarak sinyalin cihazınıza ulaşmasıyla çalışmaz.

Birçok farklı adımı olan karmaşık bir sürece sahiptir.

Dolayısıyla, süreçteki her bir adım küçük gecikmeler yaratır ve bu da daha uzun bir gecikmeye yol açar. Ayrıca pek çok yayıncı da internet yayınlarını paylaşmadan önce kontrolden geçirir. Bu durum da gecikme süresini etkiler. 

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

 

5
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
1
0
0