"5 Yaşındaki Yeğenim Paint'te Daha İyisini Çizerdi" Diyeceğiniz 14 Kötü Tasarımlı Logo

67
6
2
1
0
İnsanlar artık markaları adıyla değil daha çok görseliyle hatırlıyor. Bu yüzden markalar, firmalar ve hatta devlet kuruluşları bile logoya çok önem veriyor. Ancak Türkiye’de öyle logolar var ki onlara kötü demek az kalır.

Markaların görünen yüzü, bir nevi yansıması olan logolar, kullanıcıyla ilk temasın en önemli noktasıdır. En akılda kalıcı ve güzel logolar genelde yaratıcı fikirler ışığında tasarlanmış oluyor.

Ancak akılda kalan her logo güzel olmuyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kötü tasarımlarıyla akılda kalanlar var. Hadi gelin, Türkiye’deki kötü tasarıma sahip logolara yakından bakalım.

Sanki ‘yeğenim sen bilgisayardan anlıyorsun’ diyerek akrabaya yaptırılmış.

memleket

Memleket Partisi’nin logosunun ilk olarak yukarıdaki görseldeki gibi görüneceği açıklanmış ve logo uzun süre gündemden düşmemişti.

memleket

Gelen tepkilerden sonra partinin logosu yukarıdaki halini almıştı. Fakat yukarıda da gördüğünüz gibi sağdakine benzediği için logo bu sefer de çalıntı iddialarıyla uzun süre gündemde kaldı.

"İzmir’de Fenerbahçe yok, biz kuralım" demişler.

fenerbahçe menemenspor

İzmir’in Menemen ilçesinde kurulan Menemen Futbol Kulübü, yıllardır Fenerbahçe’nin logosuyla aynı olan logosuyla biliniyordu. Kulübün kurucuları koyu Fenerbahçe taraftarı olduğu için kulübü kurarken armasından rengine aynı olsun istemişler.

menemenspor

Fotoğrafta da gördüğünüz gibi zaman içinde kulübün logosu ve ismi değişime uğradı ancak Fenerbahçe’ninkine olan benzerlik hep devam etti.

Ankaralılar kediye dava açtı(!)

ankara bb

Melih Gökçek Ankara Büyük Şehir Belediyesi başkanıyken başkentin logosunu değiştirmiş ve bu logo büyük tepkilere neden olmuştu. Hatta Ankaralılar kedili logoları o kadar beğenmemişti ki değiştirilmesi için dava bile açılmış ve tasarlanan bütün logolar iptal edilmişti.

Togg'un, üstüne çok düşünülmemiş gibi duran ilk logosu.

togg logo

Herkesin merakla beklediği yerli otomobil Togg’un her aşaması ayrı gündem oldu. İlk duyurulduğu günden itibaren de internette çeşitli logo tasarımları dönmeye başladı. İlk olarak gri yuvarlağın içindeki T ve C harflerinden oluşan tasarım resmi logo olarak tanıldı.

Ancak geçtiğimiz yıl fotoğrafta gördüğünüz tasarımın resmi logo olarak kullanılacağı açıklandı.

togg

Bu tasarım kimileri tarafından beğenilirken kimileri tarafından da Çukur dizisinin meşhur üç noktalı ambleminden Renault’un logosuna kadar pek çok tasarıma benzetildi.

Splinter Usta’yı koysak bu labirentten çıkamaz.

mardin üni

Kimine göre Mardin’in ince dar sokaklarını temsil ediyor kimine göre yazı fontu kufi adı verilen bir fonttan esinlenerek yazılmış. Bizce logo fazla karışık.

Kırmızı zemin üzerinde İ, K, Ü harflerini kullanarak logo hazırlamak mı? Ama bu İKİ olmuş.

ikü

Ortadaki sarı yuvarlak şekil Güneş olabilir, emin değiliz. Göz kamaştırmıyor, göz kanatıyor.

eğitimsen logo

Davulu delen jaguar: Büyük Anadolu Partisi

bap

Türkiye’de neden bir Barcelona olmasın?

derince barca

Ürünlerin yerli olduğu el sıkışarak kanıtlanıyor olabilir.

yerlilogo

Tokalaşmayı bu kadar seven bir millet olduğumuzu bilmiyorduk.

türkiye partisi

Süreyya Hanım bu sefer değişmiş ama bu logo bir yerden tanıdık geliyor.

flash tv

Halaylarıyla ünlü televizyon kanalı Flash TV'nin yenilenen logosu DC Comics karakterlerinden Flash'ın logosuna oldukça benziyor. 

Köroğlu ve Bolu Beyi’ni unutmuşsunuz.

bolu

Kültür, dayanışma, silah...

ardeşen

Sizler için ülkemizdeki kötü tasarıma sahip logoları derledik. Sizin beğenmediğiniz, bu listede kesinlikle olmalıydı dediğiniz logo ya da logolar hangileri? Fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

67
6
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
67
6
2
1
0