Mark Zuckerberg, İnternet Düzenlemeleriyle İlgili Açıklama Yaptı

8
3
0
0
0
Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, paylaştığı blog yazısında internet düzenlemeriyle ilgili önerilerde bulundu.

Facebook, bazı düzenlemelere açık olduğunun sinyalini daha önce vermişti ancak bu hafta sonu bunları daha kesin hale getirdi. Mark Zuckerber, paylaştığı blog yazısında internet düzenlemeleri hakkında ve dünya çapında da uygulanabilecek olan dört fikir ortaya attı. Başlangıç olarak, hükümetlerin çevrimiçi içerik için dayanak noktaları çizebileceğine inandığını söyledi. Zuckerberg ayrıca Facebook’un kendi başına çok fazla karar almaması gerektiğini ve bağımsız yönetim komitesi kurmayı planladığını da dile getirdi.

Zuckerberg ayrıca politik reklamların arkasındaki onaylı hesaplar için “ortak standartlar” ile ilgili düzenlemeler olması gerektiğini savundu. Kendisi ayrıca AB’nin GDPR’ına yakın bir şekilde veri gizliliği için “küresel olarak uyumlulaştırılmış çerçevede” kuralların olabileceğini umut ediyor. Önceliklerinin bir tanesinin de servisler arası veri taşıma garantisi olduğunu söyledi ve bunun için Data Transfer Project’i işaret etti.

Facebook CEO’sunun yaptığı bu açıklamalar, şirketin tam olarak ne istediğiyle ilgili tartışmaları da bir çerçeveye oturtmuş olur.

Zuckerberg’in açıklamalarıyla ilgili sorunlardan bir tanesi de efektiflik. Facebook, ne istediğini belirtebilir ancak bazı ülkelerin bu konuda işbirliği yapması oldukça zor olur.  

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/03/31/facebook-mark-zuckerberg-proposes-regulations/
8
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
0
0
0