Tesla Model Y’nin Pabucunu Dama Atacak Mercedes-Benz EQE Tanıtıldı: İşte Hayran Kalacağınız Tasarımı ve Özellikler

24
8
4
2
0
Mercedes-Benz, elektrikli sedan otomobili EQE'nin SUV versiyonunu tanıttı. Tasarımıyla yepyeni bir araç olarak görünen EQE SUV, teknik özellikleri açısından dikkat çekici detaylara sahip.

Alman otomobil devi Mercedes-Benz, gerçekleştirdiği bir etkinlikte EQE ismini verdiği elektrikli sedan otomobilinin SUV versiyonunu tanıttı. EQE SUV olarak isimlendirilen model, dikkat çekici özelliklere sahip.

Aslına bakacak olursak elektrikli sedanın tanıtımında SUV versiyondan da söz edilmişti. Ancak bugüne dek konuyla ilgili hiçbir gelişme yaşanmamıştı. Şimdiyse bu durum değişmiş durumda. Gelin hep birlikte, Mercedes-Benz'in yeni elektrikli SUV modeline yakından bakalım.

Karşınızda Mercedes-Benz EQE SUV

Mercedes-Benz EQE SUV

Mercedes-Benz'in yeni elektrikli SUV modeli, kapalı ve şık görünümlü bir ızgara tasarımına sahip. Şerit LED'lerle desteklenmiş far tasarımına sahip olan otomobil, genel görünüm itibarıyla EQE'ye hiç ama hiç benzemiyor.

EQE SUV

EQE SUV'un arka kısmı, kendine hayran bırakan bir aydınlatma bölümüne sahip. Bagaj kapağını tamamen kaplayan aydınlatma, kendine has stili ile SUV'a benzersiz bir görünüm katmış durumda.

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz EQE SUV, 4.98 metrelik uzunluk değerine sahip. Aracın dingil mesafesi ise 3 metre olarak açıklandı. Burada dikkat çeken bir detay var. Her iki boyut değeri de sedan versiyondan kısa. Mercedes'e göre böyle bir şey yapılmasının nedeni, araca daha yüksek manevra kabiliyeti sağlamaktı. Bu arada; aracın yükseklik değerinin 1,68 metre olduğunu da söyleyelim.

Mercedes SUV

Mercedes'in yeni elektrikli SUV modelinin iç kısmı da oldukça etkileyici özelliklere sahip. 12,3 inç tamamen dijital gösterge ekranı ile 12,8 inç orta dokunmatik ekran, araçta standart olarak sunuluyor. Ayrıca opsiyonel olarak 12,3 inç boyutlu ikinci bir dokunmatik ekran daha sunuluyor. Ambiyans aydınlatma ile deri alcantara kumaş kaplaması, iç tasarımda karşımıza çıkan diğer hususlar.

eqe suv içi

Aracın kaputunu açtığımızda ise EQE sedan ile ortak olan 90,6 kWh'lık batarya paketini görüyoruz. Şirkete göre bu batarya, EQE SUV'un WLTP standartlarında 550 kilometre yol alabilmesini sağlayacak. 170 kilowatt DC hızlı şarj desteğine sahip olan batarya, 32 dakikada yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj olabilecek. 

SUV

Mercedes-Benz'in yeni SUV modeli, donanım paketine göre değişen motor seçeneklerine sahip olacak. Bu bağlamda; EQE 350+ versiyonda 288 beygir gücü ve 565 Nm tork değerine sahip bir motor var. 4 tekere de güç veren EQE 350 4Matic versiyonda ise 288 beygir gücü sabit kalırken, torkun 764 Nm'ye çıktığını görüyoruz. EQE 500 SUV'da ise 536 beygir gücü ve 858 Nm tork değerine sahip bir motor yer alıyor.

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz EQE SUV'un AMG versiyonu da mevcut. Bu versiyonda iki motor seçeneği sunulacak. Bunlardan ilki 617 beygir gücü ve 950 Nm tork değerine sahip standart AMG. İkincisi ise 677 beygir gücü ve 1000 Nm tork değerine sahip performans versiyonu. Stanadart AMG'nin 0-100 km/sa hızlanması 3,7 saniye, performans peketin 0-100 km/sa hızlanması ise 3,4 saniye olarak açıklandı.

2023'ün ilk yarısı itibarıyla satışa çıkması beklenen elektrikli SUV'un fiyatının 75 bin dolar seviyesinden başlaması bekleniyor. AMG paket için başlangıç fiyatı için ise 120 bin dolarlar konuşuluyor...

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/10/16/23404802/mercedes-benz-eqe-suv-range-price-specs
24
8
4
2
0
Emoji İle Tepki Ver
24
8
4
2
0