Güneş’in Önünden Geçecek Olan Merkür Nasıl İzlenir?

17
7
2
1
1
Merkür, gelecek ay direkt olarak Güneş’in önünden geçecek ve gök bilimcilere Güneş sisteminin nasıl hareket ettiği konusunda yararlı bilgiler verecek. Bu yazımızda oldukça güzel görüntülerin ortaya çıkacağı Merkür geçişinin hangi tarihte gerçekleşeceği ve nasıl izleneceği gibi sorulara cevap veriyoruz.

Merkür'ün Güneş'in karşısındaki geçişi, Dünya'dan görülebilen nadir astronomik olaylardan birisi. Geçişin gerçekleşeceği günde Güneş’e en yakın konumda bulunan gezegen, doğrudan Güneş’in en parlak yüzünün olduğu kısımdan geçecek. Merkür geçişi, bu yılın kasım ayında gerçekleşecek ve dünyanın birçok yerinden görülecek.

Merkür, Dünya ile Güneş arasından her 100 yılda sadece 13 kez geçiyor. Gezegen geçişi, tipik olarak mayıs ve kasım aylarında gerçekleşiyor. Son Merkür geçişleri 7 Mayıs 2003, 8 Kasım 2006 ve 9 Mayıs 2016 tarihlerindeydi. Bu yıl gerçekleşecek geçişin net tarihi ise 11 Kasım olarak açıklandı. Gök bilimciler, bir sonraki geçişin ise 13 Kasım 2032'de gerçekleşeceğini hesapladılar.

2019 Merkür geçişi saat kaçta gerçekleşecek?

merkür geçişi

Geçiş, Türkiye’den bakıldığında öğleden sonra 15.35 civarında başlayacak ve yaklaşık 3,5 saat boyunca devam edecek. Bu nadir gök olayı, gün batımıyla birlikte tamamlanacak.

2019 Merkür geçişi nasıl izlenir?

merkür geçişi

Gelecek ay gerçekleşecek olan Merkür geçişini izlemek istiyorsanız bunu çok rahat bir şekilde evinizden gerçekleştirebilirsiniz çünkü İngiltere’deki Kraliyet Gözlemevi dâhil olmak üzere birçok gözlemevi, internet üzerinden canlı yayın gerçekleştirecek. Canlı yayın, Greenwich Gözlemevindeki Annie Maunder Astrografik Teleskobu'nun görüntülerini aktaracak. Kraliyet Gözlemevi yayınını geçişin olduğu gün buradan izleyebilirsiniz. 

Bu tutulmayı evden dışarıda, kendi gözlerinizle gözlemlemek istiyorsanız bu konuda uymanız gereken bazı güvenlik önlemleri var. Bu geçiş, tutulma gözlükleriyle takip edilemeyecek. Geçişi görebilmek için bir teleskoba ihtiyaç var. Uzmanlar, ekipmanların zarar görmemesi için ise özel güneş filtrelerinden en az iki adet kullanılmasını belirtiyorlar.

Kaynak : https://www.express.co.uk/news/science/1196283/Mercury-transit-2019-what-time-mercury-fly-front-of-Sun-how-to-watch-live-transit
17
7
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
17
7
2
1
1