Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Çalışma Saatleri Konusunda Açıklama Yaptı

49
14
4
2
2
Hükûmetin çalışanlar için yeni bir düzenleme üzerinde çalıştığı iddia edilmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, konu hakkında ilk açıklamayı yaptı. Henüz net bir şey yok.

Dünyanın dört bir yanında haftada 4 gün çalışma sistemine geçilirken Türkiye'deki bazı işverenler, eğer imkânları olsa pazar günü bile mesai yapılmasını isteyecekler. Eğri oturup doğru konuşmak gerek, işin özü bu. Ancak gelen son haberler, hükûmetin çalışan lehine yeni bir çalışma sistemi getirmeye çalıştığını gözler önüne serdi.

Türkiye'deki mevcut yasalara göre bir çalışan, haftada en çok 45 saat mesai yapabiliyor. Bu süre, basın ve denizcilik sektöründe ise 48 saat olarak geçiyor. Edinilen bilgilere göre ise hükûmet, mesai saatlerini kısaltacak yeni bir düzenleme üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Eğer bu iddialar gerçeği yansıtıyorsa mesai saati, haftada 35 ila 40 saat aralığına düşecek.

Bakan Vedat Işıkhan'ın açıklaması şu şekilde:

Vedat Işıkhan

"Son zamanlarda çalışma hayatıyla ilgili bizim dışımızda çokça yorum ve haberler olduğunu görüyoruz. Tabii ki çalışma hayatı dinamik bir yapıya sahip ve her zaman üzerine konuşulacak, 'Daha iyi nasıl yaparız?' diye tartışılacak bir alandır. Biz daima işçimizin ve işverenimizin kazanılmış haklarını korumayı önceliyoruz. Devamında ise Türkiye Yüzyılına yakışır bir iş kanunu ve çalışma hayatı konusunda elimizden geleni yapacağımızı belirtmek isterim. Bu yüzden doğrudan bizden bir açıklama gelmediği sürece kamuoyunda yer alan haberlerin dikkate alınmaması gerektiğini belirtmek isterim. Yapılacak çalışmaların iş hayatının tüm paydaşlarının ortak görüşleriyle belirleneceğini sözlerime eklemek isterim."

Yeni hak kategorileri masada

mesai saatleri kısalıyor

Kaynakların iddialarına göre yeni düzenleme ile çalışanların güçlendirilmesi hedeflenecek. Hâl böyle olunca yıllık izinler ile ücretler de düzenleme kapsamına alınacak. Ayrıca yeni hak kategorilerinin oluşturulması planlanıyor. İddialara göre hükûmetin yeni düzenlemedeki mottosu, "güçlü çalışan, güçlü işletme" olacak.

Söz konusu düzenleme ile ilgili olarak aktarabileceklerimiz, şimdilik bu kadar. Konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandığında sizi yeniden bilgilendireceğiz.

Kaynak : https://www.sabah.com.tr/galeri/ekonomi/milyonlarca-calisani-ilgilendiren-yeni-duzenleme-mesai-saatleri-kisaliyor
49
14
4
2
2
Emoji İle Tepki Ver
49
14
4
2
2