Yayınlandığında Bağımlısı Olacağınız MusicLM Uygulamasını Şimdiden Sizin İçin Anlattık: Verdiğiniz Komutları Müziğe Dönüştürüyor!

4
1
1
0
0
Yapay zekâ araçları her geçen gün biraz daha gelişerek teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ederken Google'ın bu kervana katıldığı, 2 ay önce duyurulan MusicLM uygulamasını sabırsızlıkla bekleyeceğiz gibi duruyor! Hakkında şimdiden detaylı bilgi almak için bu içerikten faydalanabilirsiniz.

Geçtiğimiz Mayıs ayında duyurulan MusicLM; Web, Android veya iOS’taki AI Test Kitchen uygulamasında bulunan yazılı istemleri müziğe dönüştürüyor. Kısacası, “Bana akşam yemeği için hafif bir şeyler çal.” dediğinizde ona uygun bir müzik ortaya çıkarıyor. 

Üstelik, siz de bekleme listesine kaydolup onaylanırsanız MusicLM’i deneyimleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinizi ve daha fazlasını, içeriğimizde sizin için anlattık.

MusicLM, yazılı komutlarınıza uygun bir şekilde sizin için en iyi müziği yaratıyor.

google

Eğer, “Ben bu akşam yerimde duramıyorum, bana bir tekno şarkı ayarla.”, “Bugün biraz yorgunum, bedenimi ve ruhumu dinlendirebileceğim bir müzik çal.”, “Sevgilimden ayrıldım, aşk acımı doruklarına kadar yaşayabileceğim bir şarkı çal.” veya “Arkadaşlarımla kafa dağıtmalık bir akşam geçireceğiz, dans edip eğlenebileceğimiz bir şeyler bul.” derseniz isteklerinize uygun bir şarkı ayarlamaya çalışıyor.

Kısacası, MusicLM tarafından oluşturulan müzikler "elektronik" veya "klasik" gibi enstrümanların yanı sıra hedeflenen ruh halini veya duygu durumunu göz önünde bulunduruyor. 

yapay zeka

Az önce verdiğimiz örneklerden anlaşılacağı üzere; MusicLM ile yalnızca müzik türünü veya janrını değil, o an istediğiniz duygudaki ve vibe’daki şarkıyı yaratıp size sunmaya çalışıyor.

google music

Böylece siz de sevgilinizden ayrıldığınızda çalma listelerinizi tek tek gezip o acıklı şarkıları bulmak için uğraşmak yerine tek bir komutla o tarzdaki müziklere erişebiliyorsunuz.

MusicLM’nin konu olduğu bir makalenin ortak yazarları, bu sistemin ortaya çıkardığı etik zorluklara dikkat çekmişti.

musiclm

Ocak ayında Google, MusicLM'den akademik bir makalede bahsettiğinde, yayınlamak için hemen bir planlarının olmadığını söylemişti. Bunun nedenlerinden en önemlisi ise yapay zekânın, telif hakkıyla korunan materyalleri şarkılarına dahil etme eğilimi olmasıydı.

Ancak geçtiğimiz aylarda Google, teknolojinin yaratıcı süreci nasıl güçlendirebileceğini görmek için müzisyenlerle çalıştığını ve atölye çalışmaları düzenlediğini söyledi.

Her halükârda, AI müziğin dahil olduğu zorlukların kolayca üstesinden gelinmesi pek olası görünmüyor.

şarkı

2020'de Jay-Z'nin plak şirketi, Billy Joel'in "We Didn't Start the Fire" gibi şarkıların, Jay-Z cover'larını oluşturmak için AI kullanması sebebiyle bir YouTube kanalı olan Vocal Synthesis'e telif hakkı ihtarı vermişti.

Bu gibi zorlukların önüne geçmek için biraz daha zaman ve çalışma gerekebilir. Bu nedenle, MusicLM’nin ne zaman tam olarak yayınlanacağı bilinmiyor ancak yine de deneyimleme ihtimaliniz var.

MusicLM’nin bekleme listesine kaydolarak deneme şansı yakalayabilirsiniz.

müzik

  • MusicLM'nin bekleme listesine kaydolmak için Google'ın AI Test Kitchen'ına gidin ve formu doldurun.
  • Daha sonra Google, bekleme listesine eklendiğinizi onaylayan bir e-posta gönderecektir.
  • Onaylandıktan sonra, MusicLM'ye "Çalışırken dinleyebileceğim, odaklanmama yardımcı olacak hafif bir müzik” gibi tanımlayıcı bir ifade verebilirsiniz. 

4
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
1
0
0