• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA'nın Güneş Fotoğrafları, ABD'de Posta Pulu Oldu

NASA'nın Birbirinden Işıltılı Güneş Fotoğrafları, ABD'de Posta Pulu Oldu

17
2
1
1
0
ABD Posta Servisi, NASA'nın 10 farklı spektrumdaki Güneş fotoğrafını tüm ülkede kullanılacak posta pullarına bastı. Fotoğraflar, Güneş'i farklı ışık spektrumlarında gösterdiğinden yıldızımız da farklı renklerde görünüyor.

NASA tarafından yayınlanan uzay fotoğraflarını çevrimiçi herhangi bir platformda görmek hemen hepimizin alışık olduğu bir durum. Ancak artık NASA'nın bazı Güneş fotoğraflarını ABD Posta Servisi'nin posta pullarında görmek de mümkün. 

ABD Posta Servisi ya da kısaca USPS, NASA'nın Solar Dynamics Gözlemevi tarafından yakalanan farklı ışık spektrumlarındaki Güneş fotoğraflarını yeni posta pullarında kullandı. 10 farklı Güneş fotoğrafına yer veren posta pulları, yegane yıldızımızın farklı dalga boyutlarında nasıl göründüğünü ortaya koyuyor.

güneş posta pulları

18 Haziran tarihinde, ABD'nin Maryland eyaletindeki Greenbelt Merkez Postanesi'nde düzenlenen bir törenle duyurulan 'Güneş' posta pulları, Güneş patlamaları ya da koronal püskürmeler gibi farklı Güneş aktivitelerinin görülebilmesini de sağlıyor.

Solar Dynamics Gözlemevi, Atmosferik Görüntüleme Sistemi ve Heliosismik ve Manyetik Görüntüleyici adlı iki gelişmiş görüntüleme aracıyla yıldızımız Güneş'i 10 farklı dalga boyunca kayda alıyor. Bu sayede bilim insanları Güneş ısı, radyasyon ve farklı parametrelerde ayrı ayrı inceleyebiliyorlar. Güneş'in farklı dalga boylarında neden farklı renklerde gözüktüğünü öğrenmek için yine NASA tarafından paylaşılan aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynak : https://www.nasa.gov/feature/goddard/2021/sun-science-stamps-highlight-a-decade-of-sun-watching-from-space
17
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
2
1
1
0