NASA’nın Teknolojisi, Antarktika’da Sürpriz Bir Keşfin Yolunu Açtı

10
7
5
4
0
NASA araştırmacılarının Antarktika’daki buzullar üzerinde kullandığı uydu haritalama teknolojisinin gerçekleştirdiği keşif, bir kitapta kendine yer buldu.

Gezegenimizin en güneyinde bulunan Antarktika, devasa donmuş bir çöl olarak çok fazla insana ev sahipliği yapmıyor. Kıta üzerinde yaklaşık 1000 kadar bilim insanı bulunuyor. Bu araştırmacılar, yer yer -90 dereceye kadar düşen soğukla da mücadele ediyorlar. NASA, yıllar boyunca yaptığı çalışmalar sırasında Antarktika ile ilgili de önemli bir keşif gerçekleştirdi.

Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, kitabı “An Inconvenient Truth”da, geçtiğimiz on yılda impartor penguen nüfusundaki düşüşü gözler önüne serdi. Gore’un iklim değişikliğini sorumlu tuttuğu azalma, gerçekten endişe verici noktaya ulaşmış durumda. İmparator penguenlerin nüfusu, 1980’lardan bu yana %70 azaldı.

Al Gore, incelen ve parçalanan buzların, imparator penguen yumurtaları ve civcivleri için ölüm anlamına geldiğini belirtiyor. Antarktika etrafındaki denizlerde yaşanan sıcak esintiler ve ılık akıntılar, yükselen su seviyesi ile birleştiğinde bu sevimli canlılara hem yaşayacak daha az alan bırakıyor hem de yaşam alanlarını daha tehlikeli hale getiriyor.

Al Gore, Bill Clinton’un 1992 ve 1996’daki başkanlık dönemlerinde Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Eski başkan yardımcısı, geçmişte küresel ısınma ile ilgili bir belgesel de yapmıştı. Gore, denizdeki buzun azalmasına dikkat çektiği kitabında, NASA araştırmalarında kullanılan uydu haritalama yöntemi sayesinde, buz kıtanın yılda 31 milyar ton buz kütlesi kaybettiğini açıkladı. O’na göre bu durumdan en çok, avlanmak ve yavrulamak için kıyılardaki buz düzlüklere ihtiyaç duyan imparator penguenler etkileniyor.

Daha önce Nobel Barış Ödülü de alan Gore, çağımızın en önemli ve nüfuzlu çevre aktivistlerinden biri olarak biliniyor.

Kaynak : https://www.express.co.uk/news/science/1137096/antarctica-nasa-discovery-al-gore-climate-change-emperor-penguin-spt
10
7
5
4
0
Emoji İle Tepki Ver
10
7
5
4
0