Nvidia, Yapay Zekâ Eğitim Modülü Jetson Xavier NX'i Tanıttı

8
4
1
0
0
ABD’li teknoloji şirketi ve donanım üreticisi Nvidia, yapay zekâ sistemlerinin yayılması ve eğitilmesi için geliştirdiği modülü Jetson Xavier NX’i duyurdu. Kredi kartı büyüklüğündeki bu modül mart ayında çıkacak.

Nvidia, bugün drone'lar, arabalar ve robotlar gibi cihazlardaki yapay zekâ sistemlerinin yayılması ve eğitilmesi için geliştirdiği modülü Jetson Xavier NX’i duyurdu. Xavier NX, sadece bir kredi kartı boyutunda ve sadece 10 vat gibi bir güç harcarken yapay zekâ iş yükü için 21 TOPS (saniye başına tera işlemi) hızına ulaşabiliyor.

Nvidia Başkan Yardımcısı Deepu Talla, tanıtımdan önce gerçekleştirdiği konuşmada “Xavier’i aldık ve çok yüksek performanslar için ayarladık ancak burada 10 ile 15 vatlık güç bütçesi hedefledik. Bu da otonom ve robotik dünyasındaki birçok segment için oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

Nvidia ve Google karşı karşıya

nvidia

Bugün, aralarında Google, Arm ve Qualcomm gibi 30 yapay zekâ şirketlerinin bulunduğu konsorsiyum, MLPerf Inference 'benchmark' sonuçlarını açıkladı. Bu girişimin amacıysa makine öğrenmesi donanım ve yazılım hızlanma performansını değerlendirebilecek endüstri çapında standart yaratmaktı.

Nvidia, Turing mimarisi GPU’sunun Google’ın TPU’su (tensör işleme birimi) gibi rakiplerini, veri merkezlerindeki beş “benchmark”ta alt ettiklerini açıkladı. Jetson Xavier, makine çevirisi ve nesne tespiti gibi alanlarda ise rakiplerini kıl payı farkla geçmeyi başardı.

2020’nin mart ayında çıkacak olan Jetson Xavier NX’in 399 dolar olarak açıklandı. Bu fiyatı vergiler ve kâr payı gibi durumları hariç tutarak günümüz kuruyla TL’ye çevirdiğimizde 2.298 lira olacağı görülüyor.

Kaynak : https://venturebeat.com/2019/11/06/nvidia-unveils-jetson-xavier-nx-for-edge-ai/
8
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
4
1
0
0