Opel, Karizmatik Sedanı Insignia'nın Üretimine Son Veriyor

15
4
3
2
0
Opel'in GM döneminden kalan son modeli olan Insignia'nın üretimi 2022 yılının sonunda durdurulacak. Insignia'dan boşalan üretim hattını ise firma elektrikli araç üretimi için kullanacak.

FIAT Chrysler ve PSA'nın birleşimiyle ortaya çıkan İtalyan-Fransız ortak girişimi Stellantis, çatısı altında bulunan markalarla ilgili çalışmalarına durmaksızın devam ediyor. Son büyük hamlesinde Bursa'daki Fiat Doblo üretimini İspanya'da Vigo'da bulunan fabrikasına taşıyan firma, şimdi de Opel ile ilgili büyük bir karar aldı. 

Opel'in GM döneminde üretimine başladığı modellerinin Insignia hariç hepsinin üretimi durmuştu. O dönemin son otomobili olan D segmentindeki aracın üretimi de 2022 yılının sonuna kadar kesin olarak durdurulacak.

Üretim bandı elektrikli otomobile

opel insignia

Konuyla ilgili açıklama yapan bir Opel yetkilisi, yıl sonuna kadar Insignia üretiminin kademeli bir şekilde durdurulacağını belirtti. Firmanın Almanya Russelsheim'da bulunan fabrikasında Insignia'dan boşalan üretim bandı ise elektrikli araç üretimi için kullanılacak. Opel yetkililerinden gelen açıklamalarda “CO2 emisyon düzenlemeleri ve Rüsselsheim’daki üç yeni çok enerjili modelin hızla yaygınlaşmasına odaklanmanın bir sonucu olarak, Insignia üretimi bu yıl aşamalı olarak kaldırılacak” ifadesi kullanıldı.

Insignia'nın üretiminin sona erdirilmesi aslında çok da şaşırtıcı olmadı. Opel'in Britanya'daki ikiz markası olan Vauxhall, kısa bir süre önce İngiltere pazarından Insignia'yı çıkardığını açıklamıştı. Russelsheim fabrikasında şu anda Insignia dışında Opel Astra, Astra Sports Tourer ve DS4 modelleri üretiliyor.

Insignia'nın yerini alacak olan kompakt elektrikli model, aynı zamanda Insignia'nın da halefi olacak. 2024 ya da 2025 yılında çıkması beklenen modelin fastback-crossover tipi bir şasi yapısına sahip olması bekleniyor. 

Insignia'nın da vedası sonrasında D segmentinde Avrupa'da yalnızca iki araç kalmış oldu. Peugeot 508 ve Skoda Superb bu segmentte kalan son araçlar olarak dikkat çekti. 

Kaynak : https://www.mesutabi.com/haberler/opel-insignia-uretimdem-kalkiyor/
15
4
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
15
4
3
2
0