Riot Games, LoL Yayıncılarının 'Hassas Konulardan' Kaçınmalarını İstedi

16
10
7
2
2
Hong Kong’ta uzun süredir demokrasi talepleri doğrultusunda çeşitli protestolar sürüyor ve bu protestoların etkisi oyun dünyasına da sıçradı. Çin pazarında güçlü olan Blizzard, Hong Kong göstericilerine destek veren bir oyuncusunu engelledi ve tartışma iyice alevlendi. Tüm bu olaylardan sonra Çinli şirket Tencent’in sahibi olduğu Riot Games, LoL yayıncılarının hassas konulardan kaçınmalarını istedi.

Riot Games, Blizzard’ın Hong Kong’daki gösterilere destek veren bir oyuncuyu engellemesiyle çıkan tartışmalar sonrası League of Legends yayıncılarının yayındayken “hassas konuları” tartışmaktan “kaçınmasını” istedi.

League of Legends espor yöneticisi John Needham, yayınlanan açıklamada “Genel bir kural olarak yayıncılarımızın oyuna, spora ve oyunculara odaklanmasını istiyoruz. Birçok farklı kültürden ve ülkeden hayranlara hizmet veriyoruz ve bu fırsatın, hassas konular (politika, din vb.) üzerine kişisel görüşleri ayırma sorumluluğuyla geldiğine inanıyoruz” dedi. 2015 yılında Riot Games, Çinli teknoloji devi Tencent tarafından satın alınmıştı.

Engellenen Hearthstone oyuncusu:

Blizzard

Pazartesi günü Blizzard, profesyonel Hearthstone oyuncusu Ng “Blitzchung” Wai Chung’ı Hong Kong protestocularına destek vermesi sebebiyle bir yıl boyunca turnuvalara katılmaktan men etmişti. Pazar günü Grandmasters’taki oyun sonrası gerçekleştirilen röportajda konuşan Blitzchung, “Özgür Hong Kong. Çağımızın devrimi!” cümleleri sonrası şirket harekete geçmişti. Turnuvadan menin yanı sıra Blizzard, ayrıca Blitzchung’ın turnuvadan elde edeceği gelire de el koydu.

Hukukçular, kızgın hayranlar ve diğer oyun yayıncıları ortak bir bildiri ve forum paylaşımıyla Blizzard’ı, Çin hükûmetine karşı olumsuz yorumlarda bulunan oyuncuyu engellemesi kararı sebebiyle kınadı. Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games, The Verge’e yaptığı açıklamada oyuncuları ya da içerik üreticilerini politik söylemleri sebebiyle engellemeyeceğini ifade etti. Epic Games sözcüsü yaptığı açıklamada “Epic, herkesin politika ve insan hakları konularındaki görüşlerini ifade etmesini destekliyor” dedi.

epic games

Epic Games’in kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney, Twitter üzerinden şirketinin duruşunu destekleyen açıklamalar yaptı. Eleştiriler, Epic Games’in %40’ına sahip olan Çinli firma Tencent’e dönse de Sweeney, şirketin Epic’in duruşundan ya da politik söylemlerinden etkilenmeyeceğini ifade etti. Sweeney, “Kurucu, CEO ve hissedar olarak bu olay hiçbir zaman benim gözetimimde gerçekleşmeyecek” dedi.

Çarşamba günü Riot Games, Hong Kong ve sansür konusunda ilk açıklamasını yapmaya zorlandı. Şirket, Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi’nin ismini League of Legends Worlds yayınlarından sansürlemekle suçlanmıştı. Espor hayranları, bir LoL takımı olan “Hong Kong Attitude” isminin yayınlarda “HKA” olarak kısaltıldığını fark etti. Riot Games ise yaptığı açıklamada takım isimlerinin ve üç harfli kısaltmalarının ekosistemdeki tüm takımlara düzenli olarak uygulandığını söyledi.

Onlarca Activision Blizzard çalışanı da şirketin kararını protesto etti. Çalışanlar, şirketin kampüsünde bulunan Orc Warrior heykelinin önünde toplandı. Reddit’teki Blizzard subreddit’i ise kullanıcıların Blizzard karşıtı paylaşımları, insanları Blizzard’ın servislerindeki aboneliklerini iptal etme ve şirketin portfolyosundaki Overwatch ve World of Warcraft gibi oyunları boykot etme çağrısı sonrası birkaç saatliğine kapatıldı.

Kaynak : https://www.theverge.com/2019/10/11/20908325/league-of-legends-riot-games-epic-games-blizzard-hearthstone-hong-kong-protests
16
10
7
2
2
Emoji İle Tepki Ver
16
10
7
2
2