• Anasayfa
  • Yaşam
  • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, İlk Yerli Balonla Uçtu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı, İlk Yerli Balon ile Kapadokya Semalarında Uçtu

45
13
5
0
0
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin ilk yerli sıcak hava balonunuyla uçuş gerçekleştirdi. Varank, Peri Bacaları üzerinde balona kısa süre pilotluk yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Nevşehir'de faaliyet gösteren Pasha Balloons tarafından üretilen yerli sıcak hava balonunu inceledi. Nevşehir'in Göreme beldesindeki kalkış alanında uçuş hazırlıklarına eşlik eden Varank, yetkililerden balonla ilgili bilgi aldı.

Uçuş hazırlıklarının tamamlanmasının ardından Varank'ın da içinde bulunduğu balon, pilot Hakan Zengin'in yönetiminde gökyüzüne yükseldi. Bakan Varank, Peri Bacaları üzerinde seyreden balona kısa bir süre pilotluk yaptı. Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı'nın yanı sıra eşi Esra Varank ile kızı Reyyan Varank da Bakan Varank'a uçuşta eşlik etti.

bakan varank ilk yerli balonla uçtu

"Ekonomi ve yerli üreticinin gelişimi için önemli"

Varank, uçuşun ardından yaptığı açıklamada, Kapadokya'nın yerli ve yabancı milyonlarca turistin buluşma noktası olduğunu belirterek şunları kaydetti: 

"Bu muazzam coğrafyayı, bu kadar çekici kılan özelliklerin birisi de elbette balon turizmi. Bu ziyaretimde, sertifikasını almış yerli balonumuzun test uçuşuna katılmak, hatta bir süre balonu kullanmak beni ziyadesiyle memnun etti. Sadece üretim safhasını düşündüğünüzde, milyonlarca euroluk rakamlar artık ülkemizde kalacak.

Balonların bakımı, onarımı ve diğer giderlerini de hesaba kattığımızda ihracat potansiyeli yüksek çok daha büyük bir ekonomiden bahsediyoruz. Bu ekonominin, hem istihdama hem de üreticilerimizdeki kabiliyet gelişimine katkısı oldukça önemli."

bakan varank kapadokya il yerli balon

Yıllık maliyeti 3 milyon euro

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün desteğiyle Pasha Balloons tarafından tasarlanıp üretilen yerli sıcak hava balonu, 11 Ekim'de ilk test uçuşunu gerçekleştirmişti. Dünyanın en önemli sıcak hava balonu merkezi konumundaki Kapadokya'nın yanı sıra Türkiye genelinde farklı alanlarda uçuş yapan 230 balonun yıllık kumaş, kubbe değişim ve bakım maliyeti yaklaşık 3 milyon euro seviyesinde.

Sıcak hava balonu üretiminde elde edilen kabiliyetle ilk etapta bakım onarım giderleri için yapılan harcamanın azalması, ilerleyen süreçte yılda 60 balonun üretilmesi hedefleniyor. Değeri 80 bin euro olan her bir balonun yurt içindeki ihtiyacı karşılamasının yanı sıra ihraç edilmesi de planlanıyor. Test uçuşları başarıyla tamamlanan yerli sıcak hava balonuna Katar, Umman ve İran'ın yanı sıra bazı Afrika ülkelerinden talep olduğu belirtildi.

Kaynak : https://www.dunya.com/ekonomi/bakan-varank-ilk-yerli-balon-ile-uctu-haberi-457131
45
13
5
0
0
Emoji İle Tepki Ver
45
13
5
0
0