SpaceX'in Mars'a Araba Fırlatan Roketi Falcon Heavy, Bu Sefer Ordunun 'Gizli Görevi' İçin Fırlatıldı [Video]

5
3
1
0
0
SpaceX'in 70 metrelik roketi Falcon Heavy, ABD ordusunun gizli görevi kapsamında 3 yıl sonra tekrar fırlatıldı.

SpaceX’in uzay tarihinde büyük bir başarıya imza attığı, üç Falcon 9 roketinin birden yer aldığı devasa roketi Falcon Heavy, bugün dördüncü kez fırlatıldı. Üstelik bu fırlatma, 25 Haziran 2019’dan bu yana yapılan ilk fırlatma oldu.

Falcon Heavy’nin üç yıl sonra uzaya geri dönüşüne vesile olan görev, ABD Uzay Kuvvetleri tarafından ‘USSF-44’ olarak isimlendirilen 'gizli' görevi oldu. Fakat görev hakkındaki detaylar kamuya paylaşılmadı.

Falcon Heavy’nin üç yıl sonra fırlatıldığı ve roketlerinin geri döndüğü o anlar:

  • Fırlatma anı: 19. dakika
  • Roketlerin Dünya'ya döndüğü anlar: 26. dakika

SpaceX, üçüncü roketin Dünya'ya geri dönüşünü henüz yayınlamadı. Üçüncü roket, yan roketlerden daha sonra gövdeden ayrılıyor.

Falcon Heavy roketi hakkındaki detaylar:

falcon heavy

SpaceX'in ilk kez 6 Şubat 2018’de fırlattığı 70 metre uzunluğundaki Falcon Heavy roket, üç adet Falcon 9 roket çekirdeğine yer veriyor. Roketin üst bölümünde ise ilk fırlatmada Musk’ın Tesla Roadster’ını taşıyan kargo bölümü yer alıyor. Rokette bulunan her üç Falcon 9 roketi de fırlatmanın ardından Dünya’ya geri iniyor.

Falcon Heavy,ilk görevlerinde düşük kargo kapasitesiyle görev yapmış olsa da USSF-44 göreviyle yeni bir rekora imza attı. Roket, paylaşılan detaylara göre gizli iki kargosu ve kendisiyle birlikte toplam 63 ton 800 kilogram yükü uzaya taşıdı.

USSF-44 görevi nedir?

USSF-44 görevi hakkında paylaşılan detaylar fazlasıyla sınırlı durumda. ABD tarafından paylaşılan bilgilere göre uzaya taşınan iki kargo, bir adet ismi paylaşılmayan uyduya ve bir adet TETRA-1 adlı mikro uydudan oluşuyor. ABD ordusu tarafından gönderilen bu uydular, gelecekte fırlatılacak uydular için sistem testlerinin gerçekleştirilmesini üstlenecek.

5
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
3
1
0
0