• Anasayfa
  • Uzay
  • SpaceX, Starlink Hizmetini 2020'de Halka Açmayı Planlıyor

SpaceX, Uydu Üzerinden İnternet Hizmetine 2020 Yılında Başlamayı Planlıyor

36
3
3
3
1
Elon Musk’ın çılgın projelerinden bir tanesi olan uzaydan uydularla genişbant internet hizmeti sunma planı artık gerçekleşmeye çok yakın. Şirket, 2020’de genişbant internet hizmeti sunmaya başlamayı düşünüyor.

SpaceX’in başkanı ve COO’su Gwynne Shotwell 22 Ekim’de yaptığı açıklamada şirketin, ABD’de Starlink ile 2020 senesinin ortalarında genişbant hizmetini sunmaya başlayacaklarını söyledi. Shotwell, gazetecilerle yapılan medya toplantısında bu aşamaya gelmek için şirketin 6 ile 8 uydu daha fırlatması gerektiğini söyledi. Shotwell’e göre SpaceX’in, kullanıcı terminallerinin tasarımını ve mühendisliğini de bitirmesi gerekiyor.

SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın evinde bir Starlink terminali bulunuyor ve kendisi 22 Ekim’de bu terminali kullanarak bir tweet attı. Musk, 29 milyon takipçisine “Bu tweeti uzay üzerinden Starlink uydusu vasıtasıyla gönderiyorum” dedi.

Küresel bağlantı için 24 uydu

Starlink

Shotwell, yaptığı konuşmada yüksek ve alçak irtifa bantlarında kesintisiz hizmet vermek için mayıs ayında fırlatılan bir uydu da dâhil olmak üzere toplam 6 ile 8 Starlink uydusu fırlatılması gerektiğini söyledi. “Küresel kapsama için 24 uyduya ihtiyacımız var” diyen Shotwell, “Her fırlatma, daha fazla kapasite sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Şirketin, geçtiğimiz hafta Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nden dünyanın en büyük alçak Dünya yörüngesi genişbant takım uydusunu oluşturmak için ek 30 bin Starlink uydu onayı başvurusu heyecana sebep olmuştu. Üstelik bu, ABD Federal İletişim Komisyonu tarafından onaylanan 12 bin uyduya ekti.

Küresel kapsama için bu kadar fazla uzay aracına ihtiyaç olmasa da şirket, özelleştirilmiş hizmet seçenekleri için fazladan uydu fırlatmak istiyor. Shotwell, “Önümüzdeki senenin ortasından sonuna kadar ağımızı genişletmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki senenin sonuna kadar 24 uydu daha fırlatmayı umut ediyoruz” dedi.

SpaceX

Shotwell, birçok Starlink özelliğinin ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı tarafından Global Lightning programı altında test edildiğini söyledi. ABD ordusuyla ortak çalışma yapan SpaceX, ABD hükümetine de hizmet vermek istiyor ancak şu an tüketici pazarına nasıl hizmet vereceği üzerine yoğunlaşmış durumda.

Şirket, birçok ülkede hizmetini vermek için yerel telekom firmalarıyla iş birliği içerisine gidecek. Shotwell, SpaceX’in çok da alışkın olmadığı bir alanda olduğunu hatırlattı ve bunun SpaceX’in asıl önceliği olan uzay görevlerinin önüne geçmeyeceğini söyledi.

Yeni iş gücü

Starlink

SpaceX’in satış, teknik destek ve ürün mühendisliği için yepyeni bir işgücüne sahip olacak. Kullanıcı terminalleri ise asıl öncelik. Servis elemanındansa daha çok mühendise ihtiyaçları olacağını söyleyen Shotwell, terminallerin şirketin doğru yapması gerektiği şeylerden bir tanesi olduğunu ifade etti.

Müşteriler, hizmet için anlaşma yaptıklarında SpaceX’ten içerisinde kullanıcı terminali ve kablo olan bir kutu alacaklar. Bunların nasıl bağlanacağı ve evde tam olarak nereye konumlandırılacağı ise henüz çözülebilmiş değil.

Sadece ABD’ye değil ABD dışına da çalışmak isteyen SpaceX, internet hizmeti sunma yetkisi alabilmek için ülke ülke çalışıyor. Shotwell, bu konuda her ülkenin kendine göre bir sürece sahip olduğunu dile getirdi.  Terminallerin bugün SpaceX’in Hawthorne’daki fabrikasında üretildiğini söyleyen Shotwell, ileride üretimin büyük çoğunluğunun farklı yerlere kaydırılacağını söyledi.

SpaceX, kendi genişbant takım uydularını kurmak isteyen birkaç diğer şirketle de rekabet halinde. Shotwell, bu pazarda en azından iki rekabetçiye daha yer olduğunu söyledi “Eğer ki başarırsak ve para kazanırsak rakipler olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://spacenews.com/spacex-plans-to-start-offering-starlink-broadband-services-in-2020/
36
3
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
36
3
3
3
1