Musk’ın Tesla’sında Büyük Bir Veri Sızıntısı Yaşandı: Tesla Araçlar, Frenleme ve Hızlanma Konusunda Sınıfta Kaldı!

6
2
1
0
0
Geçtiğimiz ay Türkiye’ye Model Y ile giriş yapan Tesla ile ilgili büyük bir sızıntı yaşandı. Yaşanan sızıntının ardından Tesla araçların güvenliği ile ilgili binlerce kullanıcıdan şikayet geldiği ortaya çıktı.

Alman Handelsblatt gazetesi, bir ihbarcı tarafından sızdırılan 100 gigabaytlık gizli verilere dayanarak Tesla'nın; müşterilerden, çalışanlardan ve iş ortaklarından gelen verileri yeterince koruyamadığını ve otomobil üreticisinin sürücü destek sistemiyle ilgili binlerce müşteri şikayeti aldığını bildirdi.

Ortaya çıkan bilgiler arasında Musk’ın sosyal güvenlik numarası dahil 100 binden fazla eski ve mevzut Tesla çalışanının özel bilgilerine de ulaşıldı. Tesla’yla ilgili yaşanan bu veri sızıntısı şirketin Brandenburg’da veri koruma ofisi tarafından “devasa” olarak nitelendirildi.

Tesla araçların güvenliği belirsiz!

Bir ihbarcının Handelsblatt'a sızdırdığı 100 gigabaytlık gizli Tesla verilerinde, araçların frenleme ve hızlanma sorunlarıyla ilgili binlerce şikayet aldığı ortaya çıktı. Ek olarak modellerin kendi kendine sürüş özellikleriyle ilgili yaklaşık 4.000 şikâyetin de bulunduğu bildirildi.

Handelsblatt gazetesindeki bilgilere göre; sızıntılar, 2015 ile 2022 yılları arasını kapsıyor.

Belgelerde Tesla araçların aniden hızlandığı konusunda 2 bin 400’den fazla şikayet bulunurken yüzlerce de “hayali frenleme” şikayeti yapılmış. Yapılan şikayetlerden 1.500 tanesi hakkında inceleme başlatıldığı öğrenildi. Aynı zamanda bu sorunlara bağlı olarak 1000 kaza bildirimi yapıldığı da ortaya çıktı. 

Öte yandan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Şubat 2022'de Tesla'ların güvenliğine ilişkin bir soruşturma başlatmıştı. Soruşturma, bir Tesla otomobilin yüksek hızlarda beklenmedik bir şekilde aniden yavaşladığı (hayali frenleme) hakkında sürücülerden gelen yüzlerce şikayetten sonra açılmıştı. 

Şirketin, hayali frenleme konusunda zaten şu an için birçok kullanıcı davasıyla uğraştığını da belirtelim. 

Kaynak : https://www.handelsblatt.com/unternehmen/industrie/elektromobilitaet-mein-autopilot-hat-mich-fast-umgebracht-tesla-files-naehren-zweifel-an-elon-musks-versprechen/29166564.html
6
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
1
0
0