The Last of Us Part II'de Normal Senaryonun Dışına Çıkmanıza Neden Olan Bir Hata Keşfedildi [Video]

50
20
5
3
3
PlayStation’ın en popüler oyunlarından olan The Last of US Part II’de ortaya çıkan bir hata, oyunun senaryosuna aykırı davranmanızı ve oyunda ilerleyememenize sebep oluyordu. Bu sorunun nedeni ve çözümü de Naughty Dog tarafından açıklandı.

The Last of Us Part II, çıktığı günden itibaren uzun süre gündemde kalmayı başaran bir oyundu. Kimi oyuncular oyunu olumsuz yorum bombardımanına tutmuş, kimileri hayran olmuştu. Hatta bazı oyuncular, oyunun yapımcılarına ölüm tehditleri savurmuştu.

Tüm bunlara rağmen The Last of Us Part 2, çıkış yaptığında ödüle doymuş ve sevenlerine güzel bir oyun keyfi yaşatmıştı. Fakat oyunda ortaya çıkan bir hata, normal senaryoda yer almayan bir durumu yapmanıza olanak tanıyor.

NOT: Haberin bundan sonrası spoiler içermektedir!

Oyunu bozan hata

Last of Us Part II'nin bir bölümünde Abby karakterini yöneterek Tommy’yi kovalamamız gerekmekte. Bu kovalamacada ne kadar iyi oynarsak oynayalım en sonunda Tommy, girdiği deponun kapısını kapatıyor ve Abby’den kurtulmayı başarıyordu. Bu olay aslında oyunun kurgulanmış bir sahnesiydi. Ancak bir oyuncunun keşfettiği hata sayesinde bu sahnede Tommy'yi öldürebiliyorsunuz.

Videoda da görüldüğü gibi Tommy deponun kapısını kapatmadan önce kapının altından kayarak geçerseniz, oyunun sizin için hazırladığı senaryonun dışına çıkabiliyor ve Tommy’yi orada öldürebiliyorsunuz. Bu durum aslında senaryoya aykırı olduğu için bunu başarabilen oyuncular oyunun senaryosundan kopabiliyor ve oyunun keyfini öldürebiliyor.

Hata çözüldü

TLOU 2 Abby

Bu hatanın ortaya çıkmasından sonra Naughty Dog’un Kalite Güvence Uzmanı olan Jan Llanillo, hatanın kaynağını tespit ettiklerini ve son güncellemede yapılan yama ile düzeltildiğini belirtti. Llanillo’nun açıklamasına göre bu hatayı kullanarak Tommy’yi öldüren oyuncular oyunda ilerleyemiyor ve son kayıt noktasından yeniden başlayarak oyunu senaryoya uygun şekilde oynamak zorunda kalıyor.

Jan Llanillo, Twitter hesabından bu hatanın “Yüksek Öncelikli” olarak sınıflandırıldığı ve hatanın tetiklenmesi için gerekenleri açıkladı. “Karşınıza çıkan bütün engellerinden üzerinden atlayarak ilerlemeli ve Tommy yavaşlayıp ateş ettiğinde onun mermilerinden kaçmalısınız. Tommy deponun kapısını kapatmadan önce kapının altından kayarak geçerseniz bu hatayı tetikleyebilirsiniz” diye Llanillo, ayrıca yaptığı başka bir açıklamada “Umuyoruz ki ileriki dönemlerde benzer hatalarla karşılaşılmaz ve oyuncuların oyun zevki baltalanmaz” dedi.

Kaynak : https://www.playstationlifestyle.net/2021/07/10/last-of-us-2-abby-kills-tommy/
50
20
5
3
3
Emoji İle Tepki Ver
50
20
5
3
3