TikTok, 18 Yaş Altı Kullanıcılar İçin Yeni Güvenlik Önlemleri Getirdi: Ekran Süresi, Otomatik Olarak Kısıtlanacak

2
0
0
0
0
TikTok, genç kullanıcılara yönelik bir dizi yeni özellik getirdiğini duyurdu. Platforma göre ekran süresi, artık 18 yaş altındaki kullanıcılar için otomatik olarak günlük 60 dakikayla sınırlandırılacak.

Gençler üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle en çok eleştirilen platformlardan biri olan TikTok, bu konuda yeni hamleler yaptığını duyurdu. Platform, bugün paylaştığı açıklamada uygulamaya genç kullanıcıları korumaya yönelik bir dizi yeni özellik getirdiğini ifade etti.

Yeni özellikler; ekran süresi, ebeveynlere çocukların TikTok’u kullanma konusunda daha fazla kontrol imkânı sağlayan ‘Aile Eşleşmesi’ modu gibi şeyleri içeriyor.

Ekran süresi, 18 yaş altı kullanıcılar için 60 dakika olarak sınırlandırılacak (özelliği devre dışı bırakmak da mümkün olacak)

TikTok, 18 yaş altı her TikTok kullanıcısına otomatik olarak günlük 60 dakikalık ekran sınırı getireceğini açıkladı. Varsayılan olarak gelecek bu sınıra ulaşan gençlerin, izlemeye devam etmesi için bir şifre girmesi gerekecek. Bu yeni özelliğin tamamen devre dışı bırakılabileceğini ekleyelim. Ancak platform, 100 dakikanın üzerinde izlerlerse gençlerin yeni bir sınır belirlemesinin gerekeceğini söylüyor.

Öte yandan süre sınırlamasının 13 yaş altı kullanıcılar için de geçerli olacağı söyleniyor. Bu durumda, ekran süresi sınırına ulaşılırsa 30 dakikalık ek izleme süresi için ebeveynlerin şifre girmesi gerekecek. Ebeveynler, bu şifreleri kendi belirleyebilecek. 

TikTok, bu hamlelerin ekran süresi konusunda bilinçlendirmek için yapıldığını söylüyor. Ayrıca gençlere her hafta ekran sürelerini özetleyen bir bildirim gönderileceği belirtiliyor. Bu şekilde de reşit olmayan kullanıcılarda farkındalık oluşturulması ve onların bu konuda aktif kararlar almasının sağlanması amaçlanıyor. Dev platforma göre, özelliklerin test süresinde ekran yönetimi araçlarının kullanımını %234 arttığı da gözlemlendi.

Aile Eşleşmesi modu için de ebeveynlerin kontrollerini artıracak yenilikler geliyor

Bunlara ek olarak TikTok, ebeveynlerin çocuklar üzerinde kontrolünü artıran ‘Aile Eşleşmesi’ modu için de yenilikler getirdiğini ifade etti. Açıklamalara göre ebeveynler, çocukları için özel ekran süresi sınırları ayarlayabilecek.

Ayrıca, uygulamada geçirilen sürenin özetini, TikTok’un ne kadar açıldığını, gece ve gündüz harcanan toplam sürenin dökümünü sağlayan ekran süresi kontrol paneli de moda eklenecek. İlaveten, ebeveynlerin genç kullanıcıların bildirimlerini sessize alabileceği bir ayar da bu moda eklenecek.

Herkes, kendi ekran süresi sınırlamasını belirleyebilecek, uyku hatırlatıcısı kurabilecek

Son olarak, herkesin yakında haftanın her günü için kendi ekran süresi sınırlamasını ve bildirimleri sessize alma zamanını ayarlayabileceği belirtildi. Bununla birlikte bir uyku hatırlatıcısı özelliğinin de geldiği aktarıldı. Kullanıcılar, hatırlatıcıyı istediği bir saate ayarlayabilecek ve gelen bir bildirimle ne zaman uygulamadan çıkması gerektiğini görebilecek.

TikTok, yeni özelliklerin önümüzdeki haftalarda uygulamaya geleceğini ifade etti.

Kaynak : https://newsroom.tiktok.com/en-us/new-features-for-teens-and-families-on-tiktok-us
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0