Bir Devrin Sonu: Ünlü Torrent Sitesi RARBG Kapandı (Nedeni de Açıklandı)

57
7
2
2
0
Milyonlarca kullanıcısı bulunan popüler torrent sitesi RARBG kapandı. Site yöneticileri bu ani kararın nedeni hakkında bir açıklama yayınladı.

2009 yılında kurulan RARBG, milyonlarca kullanıcısıyla dünyanın en büyük torrent siteleri arasında yer alıyordu. Yeni çıkan filmler ve diziler gibi birçok içeriğe sahip olan site, bugün ani bir şekilde kapanarak kullanıcılarına veda etti.

Torrent ekosisteminde önemli bir yeri bulunan ve Pirate Bay’in alternatifi olarak da görülen sitenin sürpriz kapanışı birçok kullanıcıyı şaşırttı. 15 yıldır hayatına devam eden sitenin yöneticilerinden konuya ilişkin açıklama geldi.

Site; COVID-19, yüksek masraflar ve savaş gibi nedenlerden dolayı kapatıldı

RARBG’nin yöneticileri, site üzerinden neden kapandıklarına ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada, bu ani kararın arkasında COVID-19, savaş, yüksek enflasyon ve masraflar gibi nedenlerin olduğu belirtildi. RARBG tarafından yapılan açıklamanın tamamının Türkçe çevirisi ise şu şekilde;

 “Herkese merhaba,
Sitemizi kapatma kararı aldığımızı sizlere bildirmek isteriz. Son 2 yıl bizim için çok zor geçti. Ekibimizdeki bazı insanlar COVID komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybetti. Diğerleri de hâlen bunun etkilerinden çıkamadı ve çalışamamaya başladı.
 Bazıları ise Avrupa’daki savaşta iki tarafta da savaşıyor.
Ayrıca, Avrupa’daki veri merkezlerindeki elektrik fiyatlarındaki artış bizi oldukça etkiledi.
Enflasyon, günlük harcamalarımızı katlanılmaz hâle getiriyor.
Bu yüzden artık ceplerimizden karşılayamayacağımız büyük harcamalar yapmadan bu siteyi işletemiyoruz.
Oy birliğiyle alınan bir kararın ardından yapamayacağımıza karar verdik.
Üzgünüz :(
Görüşmek üzere”

57
7
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
57
7
2
2
0