Donald Trump'tan Huawei Açıklaması: 'Birlikte İş Yapmayacağız'

65
31
9
4
3
Her geçen gün şiddetlenen ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, yeniden Huawei aleyhine sonuçlar ortaya koyuyor. Donald Trump, düzenlediği basın toplantısında artık Huawei ile iş yapmayacaklarını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, bugün düzenlediği basın toplantısında Amerika Birleşik Devletleri'nin Huawei ile iş yapmayacağını açıkladı. Bloomberg'e göre Trump, ABD şirketlerinin Huawei ile çalışmasına olanak sağlayan lisans sistemini de askıya alacak. Trump'ın açıklamasında kullandığı ifadeler şöyle: “Huawei ile iş yapmayacağız. Bu, bir ticaret anlaşması yapacaksak herhangi bir şeyde anlaşmayacağımız anlamına gelmiyor ancak Huawei ile iş yapmayacağız.

Bloomberg’in aktardığına göre 50’den fazla ABD’li şirket, Huawei’ye uygulanan yaptırım süresi boyunca Huawei ile çalışmak için lisans başvurusunda bulundu. Ticaret Sekreteri Wilbur Ross, bu lisanslara ilişkin kararların “beklemede” durumunda olduklarını bildirdi.

Trump Huawei ile Çalışmayacak

Ne Trump’ın ne de yönetimindeki herhangi birinin söylememiş olmasına rağmen bu yeni kararın, Çin’in ABD’den tarım ürünlerinin alımını durdurmasına cevap olduğu yorumları yapılıyor. Huawei'nin tarımla yakından uzaktan alakası olmamasına rağmen Trump, muhtemelen Huawei yasağını sürmekte olan Çin ABD ticaret savaşında koz olarak kullanıyor.

Mayıs ayında Trump, Huawei’yi ABD’deki tüm şirketlerin Huawei ile çalışmasını önemli ölçüde yasaklayan “Varlık Listesi”ne koydu. Bu, şirketin artık Qualcomm, Arm ve Google gibi şirketlerle çalışmasını engellemişti. Dolayısıyla Android de kullanamayan Huawei, kendi işletim sistemini çıkaracağını duyurmuştu.

Daha sonra Trump, ABD firmalarının Huawei ile tekrar çalışabileceğini ancak bunun için özel bir lisans başvurusunda bulunmaları gerektiğini açıkladı. Bugünkü açıklamalarına bakacak olursak Huawei’ye yeni bir yasağın geldiğini söyleyebiliriz.

Kaynak : https://www.androidauthority.com/huawei-licenses-us-businesses-1017841/
65
31
9
4
3
Emoji İle Tepki Ver
65
31
9
4
3