Turkcell, EasyCep'e Yatırımda Bulunduğunu Açıkladı

11
4
0
0
0
Geçtiğimiz aylarda kendi yatırım fonunu kuran Turkcell, bu fon ile şu ana kadar üç önemli girişime yatırım yaptığını açıkladı. Bu girişimler EasyCep, Barikat Siber Güvenlik ve Procenne olarak açıklandı.

Turkcell, geçtiğimiz mart ayında Türkiye’de ön plana çıkan ve gelişme potansiyeli olan girişimlere yatırım yapmak için " Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş. Turkcell Yeni Teknolojiler Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nu (Turkcell GSYF) kurmuştu. Şirket, bugün paylaştığı açıklamasında bu fonun kurulmasından bu yana üç önemli yatırıma imza attığını açıkladı.

Paylaşılan açıklamaya göre Turkcell GSYF, yenilenmiş telefon ve elektronik cihaz sağlayıcısı EasyCep, bilişim güvenliği alanında faaliyet gösteren Barikat Siber Güvenlik ve dijital güvenlik ve şifre teknolojileri alanında ürün geliştiren Procenne’e yatırım yaptı. Fonun yönetim kadrosundan da yatırımlara ilişkin önemli açıklamalar geldi:

Yapılan yatırımlar ve amaçları paylaşıldı:

turkcell

Fon ile bugüne kadar yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Turkcell Yatırımcı İlişkileri ve Kurumsal Finansman Direktörü Ali Serdar Yağcı, yaptıkları fonları ve amaçlarını şu şekilde paylaştı:

“Bu doğrultuda ilk yatırımımızı akıllı telefonlar başta olmak üzere tüketici elektroniği yenileme ve satışı alanında faaliyet gösteren EasyCep’e yaptık. Döngüsel ekonominin en somut örneklerinden biri olan elektronik cihaz yenilemesi yaparak tüketiciye sunan bir girişime yatırım yapmak Turkcell’in sürdürülebilirlik hedefleriyle örtüşüyor.

İkinci ve üçüncü yatırımımız ise öncelikli olarak değerlendirdiğimiz siber güvenlik alanından. Hızla dijitalleşen günlük hayatlar ve iş süreçleri, kişi ve kurumları siber saldırılara daha da açık hale getirirken bilişim güvenliği stratejik öncelikten çok operasyonel bir zaruriyet olmuş durumda. Bu bağlamda Turkcell GSYF olarak, Türkiye siber güvenlik ekosisteminin güçlenmesini ve sektördeki ihracatın artırılmasını hedefleyerek bilişim güvenliğinin önde gelen isimlerinden Barikat’a yatırım yaptık. Bu yatırımla sağlanacak iş birliğinin, Barikat’ın farklı siber güvenlik ihtiyaçlarını karşılama kabiliyeti ve Turkcell’in saha gücü ile ülkemiz siber güvenlik ekosistemine yeni bir soluk getireceğine inanıyoruz.

Aynı doğrultuda, siber güvenlik ihtiyaçlarının dijitalleşen dünyada vazgeçilmez bir unsur olduğundan hareketle, inovatif ürün ve servisleri dünya pazarına bir Türk markasıyla sunmak hedefiyle dijital güvenlik ve şifreleme teknolojileri üreticisi Procenne şirketine yatırım yaptık. Procenne, siber dünyanın güvenliğinin sağlanması için kendi geliştirdiği yerli Donanımsal Güvenlik Modülü (Hardware Security Module) cihazlarıyla şifreleme, kriptoloji ve dijital imza gibi kritik ihtiyaçları karşılıyor."

11
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
4
0
0
0