• Anasayfa
  • Uzay
  • TURKSAT 5A'yı Yörüngeye SpaceX Götürecek

TURKSAT 5A, Bu Yılın Sonunda SpaceX Tarafından Yörüngeye Gönderilecek

61
4
3
0
0
Airbus D&S'in bir süredir üzerinde çalıştığı TURKSAT 5A uydusuyla ilgili yeni açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından yapılan açıklamalarda, uydunun SpaceX tarafından uzaya gönderileceği ifade edildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, kısa bir süre sonra uzaya gönderilmesi planlanan TURKSAT 5A uydusu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yapımına Airbus D&S tarafından devam edilen uydunun yıl sonunda yörüngeye fırlatılmasının planlandığını söyleyen Koç, fırlatmanın SpaceX tarafından gerçekleştirileceğini açıkladı.

Koç tarafından yapılan açıklamalara göre TURKSAT 5A, Türkiye'nin aktif uydu filosundaki dördüncü uydu olacak. Ayrıca bu uydunun 31 derece doğu lokasyonuna yerleştirileceğini ifade eden Koç, bu sayede Türkiye'nin Orta Doğu, Güney Afrika, Kuzey Afrika ve Avrupa gibi bölgelerde kapsama alanı sunacağını söyledi.

TURKSAT 5A

Twitter üzerinden bir yarışma başlatıldı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi başkanı tarafından yapılan açıklamalarda, Twitter üzerinden de bir yarışmanın başlatıldığı ifade edildi. 25 Ağustos'ta bu yarışma kapsamındaki ilk sorunun yöneltildiğini ifade eden Koç, yarışmanın konusunun daha çok TURKSAT ve Göktürk uyduları ile ilgili olduğunu söyledi. Koç'un ifadelerine göre yarışma bittikten sonra 13 Eylül'de yapılacak çekilişle, katılımcılara sürpriz hediyeler verilecek. 

Bu arada, yıl sonuna doğru uzaya gönderilmesi planlanan TURKSAT 5A uydusu, ilk kez birkaç gün önce gösterildi. GlobalSAT Show isimli etkinlik kapsamında ilk kez gösterilen TURKSAT 5A ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, sizi burada bulunan haberimize bekliyoruz.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/teknoloji/turksat-5a-icin-geri-sayim-spacex-tarafindan-yorungeye-gonderilecek,G9m3UzmNLkap5wdVwPkN_A
61
4
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
61
4
3
0
0