Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Alevi’ Videosu Twitter’ın En Çok İzlenen Videosu mu Oldu?

47
2
2
1
1
Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 19 Nisan 2023 tarihinde yayınladığı ‘Alevi’ başlıklı video iddialara göre Twitter'da en çok izlenen video. Ancak durum farklı. Tüm dünyada 2023'ün en popüler videolarından birisi olsa da en çok izlenen video Kılıçdaroğlu'na ait değil.

Seçimler yaklaşırken sosyal medya, tüm dünyadaki seçimlerde olduğu gibi ülkemizdeki liderler için de önemli bir iletişim kanalı haline geldi. Hatta öyle ki mitingler veya geleneksel medyaya yaptıkları açıklamalar da dönüp dolaşıp sosyal medyada tartışılıyor, yeni gündemler yaratıyor. 

Elbette bu durum şaşılacak bir şey değil. Ancak 2023 seçimleri için görülüyor ki Türkiye’deki seçmenler, daha önce hiçbir seçimde olmadığı kadar sosyal medyaya entegre şekilde mesaj tüketiyor. Bu durumun en somut kanıtı olarak CHP Genel Başkanı ve Millet İttikafı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yayınladığı ‘Alevi’ başlıklı videosu gösteriliyor. Ancak olayın aslı pek de öyle değil. 

 • NOT: Bu haber, söz konusu videoda yer alan açıklamalar ve video sonrasında gerçekleşen tartışmalardan bağımsızdır. Sadece Twitter’ın istatistiklerine göre en çok izlenen videolar hakkında hazırlanmıştır. 

Başlamadan önce: Twitter’da 2 farklı “görüntülenme” sayısı yer alıyor, önce bunu açıklayalım:

twitter istatistikleri

 • Video üzerinde çıkan “görüntüleme” sayısı: Videonun kaç kez izlendiğini gösteriyor
 • Tweet’in altında çıkan “görüntülenme” sayısı: Tweet’in kaç görüldüğünü gösteriyor

Video üzerinde çıkan siyah kutucuk üzerindeki “görüntüleme” sayısı, uzun yıllardır Twitter’da paylaşılan tüm video içerikli tweet’lerde gösteriliyor. Söz konusu tweet’in değil, o tweet’teki videonun o ana kadar “kaç kez izlendiğini” ifade ediyor. Ayrıca bu izlenme sayısı “tekil izlenme” değil, yani bir kullanıcı videoyu 5 kez izlerse video üzerindeki görüntülenme sayısına +5 ekleniyor. Tekil izlenme sayısı ise sadece hesap sahipleri ile paylaşılıyor ki bu da yukarıda, Webtekno Twitter hesabının bir videosu üzerinden verdiğimiz örnekte açıkça görülebilir.

Tweet'in altında çıkan “görüntülenme” sayısı video, görsel, sadece metin farketmeksizin tüm tweetlerde yer alıyor. Bu özellik, Elon Musk’ın yönetimiyle birlikte 22 Aralık 2022’de Twitter’a getirildi ve bu tarihten sonra atılan tweetlerin hepsinde o tweetin kaç kez görüntülendiği açıkça gösteriliyor. Eğer bu tarih öncesinde atılmış bir tweet’e bakacak olursanız, görüntüleme sayısını göremezsiniz.

Twitter’ın İngilizce versiyonunda Tweet’lerin altındaki görüntülenme sayısı “Impression”; video üzerindeki görüntülenme sayısı ise “Views” olarak ifade ediliyor. Ancak hesap sahibi dışındaki tüm kullanıcılara bu istatistik “Views” adıyla gösteriliyor. Bu sebeple Twitter’ın Türkçe versiyonunda, her iki istatistik de “Görüntülenme” olarak veriliyor. Bu da kafa karışıklığı yaratıyor. Aslında video üzerinde yer alan “görüntülenme” yerine “izlenme” yazsa bu kafa karışıklığı ortadan kalkacak. Bunun için de Twitter ekibinin Türkçe’ye daha hakim olması gerekiyor. 

@kilicdarogluk'nın söz konusu videosu şöyle:

Güncelleme: En çok izlenen video Kemal Kılıçdaroğlu'na ait değil, daha fazla izlenen videolar da var:

twitter videolar

Teyit.org'un yaptığı çalışmaya göre Kemal Kılıçdaroğlu'nun videosu, aslında iddia edildiği gibi tüm zamanların en çok izlenen Twitter videosu değil. Evet, ilgili videonun beğeni veya retweet gibi etkileşim sayıları üstteki diğer popüler videolara kıyasla daha yüksek, ancak izlenme sayısı söylendiği gibi tüm zamanların en yükseği değil. 

Twitter’ın en çok izlenen videoları iddiasıyla paylaşılan liste şöyle:

1. “Alevi” videosu, @kilicdarogluk

 • İzlenme sayısı: 29,7 milyon

2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi için yarışacak 4 adaydan birisi olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu videosu, yayınlandıktan sonraki ilk 6 gün içerisinde Messi’nin attığı çalımı gösteren videoyu geride bırakarak zirveye yerleşti. 

Türkiye gündemine ilişkin, Türkçe ve altyazısız bir videonun bu kadar yüksek izlenmeye, tweet’inin bu denli yüksek görüntülenmeye ulaşması ilk görüşte elbette sosyal medyayı, özellikle de Twitter’ı ne kadar benimsediğimizi gösteriyor. Nitekim Twitter, taraf farketmeksizin bot hesapların ve trollerin yapay etkileşim yarattığı bir ortam. Bunu da dikkate almak gerekiyor.

2. “Messi’nin Felipe Luiz’e attığı çalım” videosu, @idoknowball

 • İzlenme sayısı: 26,5 milyon

2022’de Twitter’ın en çok izlenen video olan bu görüntülerde Messi’nin bir hava topunu kontrol ederken aynı anda attığı çalımı izliyoruz. Görüntüler, 2022 yılının ilk ayında oynanan Barcelona - Atletico Madrid maçından alınmış. Messi’nin bu çalımı attığı maçı, o dönem formasını giydiği Barcelona 1-0 kazanmıştı. Messi bu şahane çalımı nasıl attığını hala açıklamadı.

3. “Metaverse şakası” videosu, @elonmusk

 • İzlenme sayısı: 5,2 milyon

Bu tweet’i attıktan aylar sonra platformu satın alan Elon Musk, Twitter’ın hakkını verenlerden birisiydi. Zaman zaman Reddit ve 9gag’de viral olan şakaları gündeme göre paylaşmaya devam ediyor ve bu video da onlardan biri. Sadece metaverse akımının zirve yaptığı Ocak 2022’de paylaşması, şakanın viral olmasını sağladı. Video üzerindeki açıklamayı şöyle çevirebiliriz; 

“NFT’ler için ekran görüntüsü almaya çalışırken metaverse hapishane bahçesinde dövüşürken ben”

4. “Falcon 9 roketi’nin inişi” videosu, @SpaceX

 • İzlenme sayısı: 3,1 milyon

Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu SpaceX tarafından 13 Ocak 2022’de; devletlere ve bazı özel şirketlere ait mini uyduları Dünya yörüngesine taşımak için düzenlediği fırlatmadan hemen sonrasını izliyoruz. Yükünü uzaya gönderen 70 metrelik Falcon 9 roketi, sayısız kez yapılan başarılı inişlerinden birisini gerçekleştiriyor. Görüntüler muazzam. Ayrıca bu video, Twitter’da bir özel şirkete ait en çok izlenen video olma unvanına da sahip.

5. “Neymar’ın dribbling koşuları” videosu, @ChampionsLeague

 • İzlenme sayısı: 3,1 milyon

Resmi Şampiyonlar Ligi hesabı tarafından paylaşılan klasikleşmiş editlerden birisi olan bu videoda, Neymar’ın hem Barcelona hem de Paris Saint Germain formalarıyla yaptığı ölümcül koşuları izliyoruz. Top daha ayağına geçmeden çalım atabilen çok yetenek yok nasıl olsa.

6. “Euphoria fragman” videosu, @euphoriaHBO

 • İzlenme sayısı: 2,9 milyon

HBO’nun popüler dizisi Euphoria’nın ikinci sezon fragmanı, Twitter’ın en çok izlenen fragman videosu olma niteliğinde. Her ne kadar HBO’nun diğer başarılı dizilerinin gölgesinde kalsa da Euphoria, gençlik dizisi temasını gerçekçi bir drama ve şahane oyunculuklarla, senaryoyla bir araya getiriyor.

7. “2022’ye bakış” videosu, @BillGates

 • İzlenme sayısı: 2 milyon

2020’yi kabusa çeviren pandemi öncesinde yaptığı konuşmalar, sahibi olduğu vakıf üzerinden yaptığı bağışlar ve fonladığı bilimsel çalışmalar nedeniyle sık sık komplo teorilerine kurban edilen Microsoft kurucusu ve eski CEO’su Bill Gates… Bu videoda kendisi pandemi ile geçen yılların ardından 2022 için iyi dileklerini paylaşıyor;

“2021, ben dahil çoğu insan için inanılmaz derece zor bir yıl oldu, ancak 2022’nin daha iyi olması için iyimser olmamızı sağlayacak sebepler var” 

Sanıyoruz ki 2022, çoğu insan için daha zor geçti ve 2023 daha zor başladı.

8. Kriket videosu, @cricket.com.au

 • İzlenme sayısı: 1,8 milyon

Kriket ülkemizde bilinmese de aslında dünyanın pek çok bölgesinde sevilen bir spor. Bu videoda da Hindistan takım kaptanı Virat Kohli’nin bir antrenman sırasında kriket sopası ile yaptığı karşılamaları görüyoruz. Tweet’te de yazdığı gibi sesi açarak izlemenizi tavsiye ederiz.

9. “Tribün kazası” videosu, @_The72

 • İzlenme sayısı: 1,7 milyon

İngiltere İkinci Futbol Ligi'ndeki maçlardan birinde kaydedilen bu anlarda bir taraftarın kendisine gelen futbol topuna vuruşu ve sonrasında yaşanan kazayı izliyoruz.

10. “Ozark fragmanı” videosu, @netflix

 • İzlenme sayısı: 1,3 milyon

Netflix’in en sevilen yapımlarından birisi Ozark ve ülkemizde de seveni oldukça fazla. Twitter’daki ana Netflix hesabından yapılan bu paylaşım da dizinin sevenleri tarafından oldukça iyi karşılanmış görünüyor.

Sonuç: Twitter video platformu değil, tam da bu sebeple videolarla viral olmak platformda ciddi bir etki yarattığınızı kanıtlıyor. Elbette Elon Musk ve değiştirdiği politikalar sebebiyle iyice dengesizleşen yapısı nedeniyle Twitter, güvenilir bir platform olmaktan giderek uzaklaşıyor. Bu sebeple yukarıdaki istatistiklerin bağlayıcılığı olmadığını belirtmemiz gerekiyor.

47
2
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
47
2
2
1
1