Twitter, Beğendiğiniz ya da Paylaştığınız Bir Tweet ‘Yalan Çıkarsa’ Bildirim Gönderecek

15
3
1
1
0
Twitter'ın Topluluk Notları özelliği, etkileşimde bulunduğunuz yani beğendiğiniz ya da retweet ettiğiniz bir Tweet'e not eklendiğinde bildirim gönderecek.

Twitter’da paylaşılan her bilgi kesin ve doğru olmayabiliyor. Tabii bu yalan niteliği taşıyan veya yanlış anlaşılan paylaşımlarla hepimiz zaman zaman etkileşimde bulunabiliyoruz. Twitter, aralık ayında bu duruma bir çözüm olabilecek yeni özelliğini yayınlamıştı.

Topluluk Notları’ adıyla yayınlanan yeni özellikle birlikte bazı tartışmalı Tweet’lerin altına, paylaşımı doğrulayan veya paylaşımın bağlamını açıklayan notlar eklenmişti. Twitter, bu özelliği daha kullanışlı yapacak bir yeniliği daha yayınladı.

Etkileşimde bulunduğunuz Tweet’lere Topluluk Notu eklendiğinde bildirim alabileceksiniz:

Bugünden itibaren, yanıtladığınız, beğendiğiniz veya retweetlediğiniz bir Tweet'te bir Topluluk Notu görünmeye başlarsa uyarı alacaksınız. Bu, insanlara başka türlü kaçırabilecekleri ekstra bağlamı sağlamaya yardımcı olacak.

Yeni özellik sayesinde yalan veya yanlış bilgi içeren bilgilere sahip Tweet’lerle daha önce bulunduğunuz etkileşimleri kaldırmak için bir fırsata sahip olabileceksiniz. Bu sayede bu bilgiler hem sizin profilinizde yer almayacak hem de bilgilerin yayılımı azalacak.

Twitter Topluluk Notları nedir?

topluluk notları

Twitter Topluluk Notları, kullanıcıları yanıltabilecek ifadeler içeren Tweetlere bağlam eklenmesini sağlıyor. Notlar, Tweet’lerin altında ayrı bir kutucuk içerisinde gösteriliyor. Tabii bu kutucuğun görünmesi tek bir kaynağa bağlı olmuyor.

Notlar, yeterli sayıda farklı görüşe sahip katkıda bulunan notun ‘yararlı’ olarak değerlendirilmesi sonucunda herkese açık olarak gösteriliyor.

Topluluk Notları’nı kim ekliyor, kim değerlendiriyor?

Topluluk Notları, tamamen kullanıcılar tarafından yürütülüyor. Görüşlerini belirtenler ve bağlam sunanlar, Twitter’da Topluluk Notları’na ‘katkıda bulunan’ kullanıcılar oluyor. Twitter’ın belirli kriterlerle kabul ettiği bu kişiler, farklı kullanıcıların paylaştığı notları da değerlendiriyor. 

15
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
15
3
1
1
0