• Anasayfa
  • Bilim
  • 2000 Yıllık Soğuk Espriler Bulunan Tarihi Eserler Keşfedildi

Üzerinde 2000 Yıllık 'Soğuk' Esprilerin Bulunduğu Tarihi Eserler Keşfedildi

56
8
8
2
1
Londra'da Roma İmparatorluğu'nun farklı bir yönüne ışık tutan bir keşif gerçekleştirildi. Bloomberg'ün yeni binasının etrafında ortaya çıkan kalemler, o zamanlarda yaşayan insanların espri anlayışına da ışık tuttu. Üzerinde espriler bulunan kalemlerin 2.000 yıl öncesine ait olduğu belirtildi.

Bloomberg'ün Londra'da bulunan yeni ana ofisi etrafında kazı yapan arkeologlar, üzerinde 'ilginç' şakalar bulunan ve yaklaşık 2.000 yıl öncesine ait olan kalemler keşfettiler. Bu buluntularla birlikte soğuk esprilerin 2.000 yılı aşkın bir süredir bizlerle olduğu da belirtilmiş oldu.

Kalemin üzerinde "Şehirden geri döndüm. Sana beni hatırlaman için bu ucu sivri hediyeyi aldım. Keşke sana kat ettiğim yolun uzunluğu ve cüzdanımın boşluğu kadar büyük bir hediye alabilseydim" şeklinde bir 'espri' yer alıyor. Daha basit bir açıklamayla bir Romalı, Londra'ya beş parasız varması üzerine arkadaşına böyle bir hediye alıyor.

2000 yıllık espri

Uzmanlar kalem üzerinde yer alan 'şehir' ibaresinin Roma olduğunu düşünüyor. Ticaret ve devlet yönetimi için önemli bir nokta olan Roma, Roma İmparatorluğu için de kilit bir nokta konumundaydı. Buradan gelirken aldığı hediye üzerine de açık bir şekilde parası kalmadığı için böyle bir hediye aldığını belirten kişi, bir nevi utancını belirtiyor.

Kalemin hediye olarak verilmesi aynı zamanda tüccarların, askerlerin ve yetkili kişilerin kilometrelerce ötedeki kişilerle bu şekilde iletişime geçtikleri ve okuma yazma oranı hakkında da bir bilgi veriyor.

Tüm bunların yanı sıra uzmanlar, Roma İmparatorluğu'nda bu tarz soğuk esprilerin çok da nadir olmadığından bahsetti. Bu zamana kadar birçok Roma İmparatorluğu'na dair kalıntı bulunmuş olsa da Bloomberg binasının etrafında bulunan kalemlerin tarihsellik, şiir ve espri konularında türünün tek örneği olduğu müze tarafından belirtildi.

Kaynak : https://time.com/5637889/ancient-rome-pen/
56
8
8
2
1
Emoji İle Tepki Ver
56
8
8
2
1