Volvo, Yıllar Önce Geliştirdiği Bir Fikir ile Milyonlarca İnsanın Hâlâ Hayatını Kurtarmayı Nasıl Başarıyor?

7
1
0
0
0
Ölüm ile yaşam arasındaki ince çizginin belirleyicisi emniyet kemerleri, aslında bir kemerden çok daha fazlası. Bizi bu büyük icatla tanıştıran ise Volvo oldu.

Volvo'nun öncülüğünde geliştirilen üç noktalı sistem, temel bir güvenlik standardı hâline gelirken teknolojik gelişmelerle birlikte emniyet kemerleri daha da geliştirilerek otomobil yolculukları daha güvenli bir hâl aldı.

Ancak başlangıçta tüm firmalar da emniyet kemeri fikrini reddetmişti. Peki şimdi olmazsa olmazımız hâline nasıl geldi?

Emniyet kemeri, insanlık tarihinde güvenlik için âdeta bir dönüm noktası oldu.

nils bohlin

Otomobil endüstrisinin yapı taşı olarak kabul edilen bu hayati ekipman, başlangıçta pek de sıcak bir karşılama almadı. Fazla maliyet çıkaracağı düşüncesiyle emniyet kemeri kullanma fikri rafa kaldırılmıştı. Hatta ilk tasarım, insan hayatını koruma konusunda yetersiz kalmıştı.

İki noktalı kemerler, özellikle yüksek hızlarda etkili olamıyor ve kullanıcıları tam olarak koruyamıyordu. İşte tam da böyle bir zamanda, İsveç merkezli Volvo'nun mühendisi Nils Bohlin'in devreye girmesiyle modern emniyet kemeri doğdu.

Bohlin'in tasarımı, kullanıcıları daha güvenli bir şekilde sabitleyerek, hayat kurtarıcı bir özelliği olan üç noktalı sistemdi.

emniyet kemeri

1900’lerde emniyet kemeri fikri var olsa da bizim şu anda da kullandığımız, güvenilir formuna 1959’da kavuştu. Volvo'nun emniyet kemeri buluşu, sadece otomobil endüstrisinde bir devrim yapmakla kalmadı, aynı zamanda diğer otomobil üreticilerine de ilham oldu.

1920'li yıllarda Amerikalı doktorlar, otomobil yolculuklarında güvenliği artırmak için emniyet kemerlerinin kullanılması gerektiğine dair ciddi bir baskı oluşturdu. Ancak o zamanlardaki emniyet kemerleri oldukça yetersizdi.

Volvo, mevcut emniyet kemerlerine ek olarak kilit mekanizması ekleyerek daha güvenli bir sistem sunmaya başladı.

emniyet kemeri

Volvo, Bohlin'in buluşu için patent almasına rağmen bu önemli güvenlik özelliğini "açık patent" olarak ilan ederek diğer firmaların da bu teknolojiyi kullanmasını teşvik etti. Bu tasarım, kullanıcılara maksimum koruma sağlamak için kucak ve vücut kemerinin birleşiminden oluşuyordu.

Bu yenilikçi tasarım sayesinde kemerin pozisyonu bozulmadan sabit kalıyor ve kazalarda bile etkili bir şekilde kişiyi koruyabiliyordu.

1960’larda kemer, standart hâle geldi.

emniyet kemeri

Volvo'nun açık patent politikası, emniyet kemerinin yaygınlaşmasını hızlandırdı ve sonunda bu kritik güvenlik cihazı bir standart hâline geldi.

1967’de ABD’de yayımlanan bir raporda Volvo’nun geliştirdiği bu kemerin, trafik kazalarında ölüm ve yaralanmaları %60 oranına kadar önlediğine işaret ediyordu. Bu sayede tüm dünyada da kullanılması zorunlu oldu. 

Kaynaklar: Transfinder, Volvo

Otomobillerle ilgili ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

7
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
0
0
0