• Anasayfa
  • Otomobil
  • 2024 Volvo EX90 Duyuruldu: İşte Elektrikli SUV’ye İlk Bakış

En Güvenli Model Olacak 2024 Volvo EX90 Duyuruldu: İşte Elektrikli SUV’ye İlk Bakış

15
3
1
0
0
Araçlarının sağlamlığı ile bilinen Volvo, XC90 serisinin yerini alacak olan elektrikli SUV modeli EX90’ı duyurdu. Firmaya göre bu araç, bugüne kadarki en güvenli otomobilleri olacak.

Otomotiv sektörünün elektrikli güç ünitelerine geçişi tüm hızıyla devam ederken, Volvo da bu pazarda kendisine yer edinmek için oldukça sağlam adımlar atıyor. Bu yolda firmanın attığı adımlardan biri de yeni bir elektrikli SUV modeli olan EX90’ı duyurmak oldu.

XC90 modelinin yerini alacak olan elektrikli SUV’nin şu an için bilgisayar destekli tasarım görüntüleri bulunuyor. Volvo ise aracın tasarımından çok kullanacakları yeniliklere odaklanıyor. 

Şimdiye kadarki en sağlam model

volvo patent

Volvo CEO’su Jim Rowan tarafından yapılan açıklamada, XC90’ın halefinin EX90 olacağını açıkladı. Ayrıca aracın bugüne kadar İsveçli üretici tarafından üretilmiş en sağlam model olacağının da altı çizildi. Yeni modeli tam olarak görmemiz için ise 9 Kasım’ı beklememiz gerekiyor. 

Yeni 2024 EX90, elektrikli güç ünitesine, kameralar, radarlar ve LiDAR’dan oluşan üst düzey sensör sistemine ve oldukça sofistike bir yazılıma sahip. Sürüş destek sistemleri ve özellikleri sayesinde araç, en güvenli Volvo modeli olmayı başarıyor. 

Bu modelde yer alan yeni nesil güvenlik teknolojileri, ilerleyen zamanlarda firmanın diğer modellerinde de kendisine yer bulacak. Üreticiden gelen açıklamaya göre “piyasadaki en gelişmiş sensör setlerinden birini” kullanıcılara sunacak olan Volvo, bu sistemi sekiz kamera, beş radar, on altı ultrasonik sensör ve bir de LiDAR ile oluşturuyor.

Aracın tepesinde yer alan LiDAR, ışık koşullarından bağımsız olarak 250m mesafeye kadar yayaları tespit edebiliyor. Volvo, gelecek modellerde standart hale getireceği bu teknoloji sayesinde ciddi kazaları %20, genel olarak kazaları da %9 azaltabilmeyi amaçlıyor. 

EX90 ayrıca bir de “sürücü anlama” teknolojisine sahip olacak. Araç içerisindeki iki kamera ve direksiyondaki sensörler sayesinde sürücünün dikkatinin dağılması, alkollü ya da uykusuz olması gibi sürüşü tehlikeye atan durumlarda araç önce uyarı verecek ve bu uyarıların şiddeti gittikçe artacak. Sürücünün bu uyarılara uymaması halinde ise araç kendisini sağa çekip dışında yer alan güvenlik ışıklarını yakacak. 

Kaynak : https://www.caranddriver.com/news/a41311929/volvo-ex90-release-date/
15
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
3
1
0
0