WhatsApp, Sansüre Karşı Mücadele İçin Proxy Desteği Getirdiğini Duyurdu: Nasıl Kullanıldığını Adım Adım Anlattık

20
5
5
1
1
WhatsApp, herkesin özgürce platforma erişim sağlayabilmesi adına proxy desteği sunmaya başladığını açıkladı. Sansüre karşı gelen bu özelliğin nasıl kullanıldığına gelin bakalım.

İnternet kullanımı artık tüm dünyaya yayılmış olsa da hâlen sansür ve kesintiler gibi birçok nedenden dolayı özgür ve gizli bir şekilde internet deneyimi yaşayamayan insanlar var. İşte bununla mücadele etmek isteyen mesajlaşma platformu WhatsApp, yepyeni bir özellik getireceğini duyurdu.

Alanında dünyanın en popüleri olan uygulama, resmi sitesinden yaptığı açıklamada tüm dünyada proxy desteği sunmaya başladığını duyurdu. Şirket, WhatsApp’a ulaşamayanların kurmasına yardımcı olmaya adanmış, gönüllüler ve kuruluşlar tarafından oluşturulmuş sunucular aracılığıyla platforma erişebileceğini belirtti.

İran’daki internet kesintilerine atıfta bulunan WhatsApp, yeni özellikle herkesin özgür bir şekilde iletişim kurmasını sağlamak istiyor

WhatsApp, proxy aracılığıyla bağlanmanın uygulamanın sağladığı gizlilik ve güvenlik önlemlerine bir etkisinin olmayacağını ve kişisel mesajların uçtan uca şifreleme ile korunmaya devam edeceğini de ekledi. Ayrıca platform, 2023 yılı için temennisinin internet kesintilerinin yaşanmaması olduğunu belirtirken İran’da aylardır yaşananlara atıfta bulundu. Ülkedeki kesintilerin birçok kişiyi insan haklarından mahrum bıraktığını ekleyen şirket, kesintilerin devam etmesi durumunda sundukları çözümün herkese yardımcı olacağını umduğunu ekledi.

WhatsApp tarafından paylaşılan blog gönderisinde şu ifadelere de yer verildi:

WhatsApp'ı kullanan herkesin yeni yılı kutlu olsun! 2023'ün başını özel mesajlarla veya aramalarla kutlamış olsak da birçok insanın hâlâ internet kesintileri yüzünden sevdiklerine erişme imkanından mahrum bırakıldığının farkındayız.

Bu kişilere yardımcı olmak amacıyla, bugün dünyanın her yerindeki WhatsApp kullanıcıları için proxy desteği sunmaya başlıyoruz. Böylece, bağlantıları engellenen veya kesintiye uğrayan kişilerin WhatsApp'a erişmeye devam edebilmesi için gücü onların eline veriyoruz.

Bir proxy seçerek, dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler ve kuruluşlar tarafından insanların özgürce iletişim kurmasına yardımcı olma amacıyla kurulan sunucular üzerinden WhatsApp'a bağlanabilirsiniz.

Proxy aracılığıyla bağlanmanız, WhatsApp'ın sağladığı yüksek gizlilik ve güvenlik seviyesini azaltmaz. Kişisel mesajlarınız uçtan uca şifreleme ile korunmaya devam eder. Bu sayede mesajlarınız iletişim kurduğunuz kişi ile sizin aranızda kalır ve proxy sunucuları, WhatsApp ve Meta dahil başka hiç kimseye görünmez.”

WhatsApp’a gelen proxy desteği nasıl kullanılır?

Platformun aktardığına göre yeni özellik herkes için kullanıma sunulmuş durumda. Öncelikle uygulamanızın son sürüm olduğundan emin olmalısınız. Eğer değilse uygulama mağazasına girip güncelleyebilirsiniz.

Özelliği kullanmak için önce ‘Ayarlar’ kısmına girin.

Bunun ardından ise ‘Saklama Alanı ve Veriler’ bölümüne basmanız gerekiyor.

Açılan sayfada ‘Proxy’ isimli bir kısmın yer aldığını göreceksiniz.

Son olarak ‘Proxy kullan’ bölümünü aktif hale getirdikten sonra özellik kullanılabiliyor.

WhatsApp, özellikle ilgili açıklamasında yalnızca uygulamaya bağlanılamadığında proxy kullanılması gerektiğini belirterek şu ifadelere yer veriyor: "Yalnızca WhatsApp’a bağlanamıyorsanız bir proxy kullanın. IP adresiniz proxy sağlayıcısı tarafından görülebilir. Bu sağlayıcı WhatsApp değildir.

Proxy nedir diye soracak olursanız;

20
5
5
1
1
Emoji İle Tepki Ver
20
5
5
1
1